Abdullah Mihal Gazi'yi Anma Programı Yapıldı

Haber Tarihi : 05.09.2016 16:39:23 İnhisar Kaymakamlığınca geleneksel Harmanköy, Abdullah Mihal Gazi'yi anma programı düzenlendi.
A +   A -

Vali Süleyman Elban, Mihal Gazi Türbesi yerleşkesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, bu tür programların toprakların vatan olarak bırakılmasına ve İslamlaştırılmasına vesile olan başta Mihal Gazi olmak üzere tüm büyükleri, komutanları ve manevi mimarları rahmetle ve minnetle anmanın yanında gurbette yaşayanların tekrar köylerine gelerek, kaynaşmalarına vesile olduğunu söyledi.

Toprakların İslam'la buluşturulması ve vatan olarak bırakılmasında kolay süreçlerin yaşanmadığını anlatan Vali Elban, şöyle konuştu:

'Çok ciddi mücadeleler, büyük savaşlar ve acılar yaşandı ama bir o kadar da büyük kahramanlıklara vesile olmuş. Ve bu yaşanan kahramanlıklardan birisi de kendisini andığımız Abdullah Mihal Gazi'dir. Allah kendisine Rum tekfuru olmasına rağmen hem İslam'la müşerref olmayı nasip kılmış, hem de gazilik unvanını kazanmayı nasip etmiş. Bu ülkenin bizlere vatan olarak bırakılmasına vesile olan atalarımıza, komutanlarımıza ve askerlerimize rahmet diliyorum ve kendilerini şükranla anıyorum.'

AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir de bu coğrafyada yaşayan Bileciklilerin şanslı olduklarını vurgulayarak, 'Çünkü bizim ecdadımız buradan bir cihan devleti çıkartmış. Çıkarttığımız devlet dünyanın dört bir tarafına sadece ve sadece adaleti yaymış, ilayı kelimetullahı yaymayı kendine gaye edinmiş. Hiçbir zaman fetihlerinden bir sömürge çıkartmak üzere değil, gittiği yerlerde insanlığı, adaleti, hakkaniyeti temsil etmek üzere fetihler gerçekleştirmiş. İşte bu fetihleri gerçekleştirirken bir takım kahramanlar var. Köyümüzde bulunan Abdullah Mihal Gazi de bu ulvi gayeyle mücadele eden Osman Gazi'nin meçhul komutanlarından biri.' diye konuştu.

Kaymakam Hakan Keskin de Türklerin tarih boyunca kılıç ve kalkanlarıyla toprakları, adalet ve imanlarıyla gönülleri fethettiğini söyledi.

Anma programı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman'ın, 'Abdullah Mihal Gazi'nin hayatı' konulu konuşması ve Mihalgazi Türbesi'nin ziyaretiyle sona erdi.

Programa, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Genel Meclisi Başkanı Oğuz Sertler ve üyeleri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !