'Abdullah Mihalgazi'yi' Anma Programı

Haber Tarihi : 05.09.2016 13:33:26 Bilecik’in İnhisar İlçe Kaymakamlığınca geleneksel ’Harmanköy Abdullah Mihalgazi’yi Anma Programı’ düzenlendi.
A +   A -

Mihalgazi Türbesi yerleşkesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programa, Bilecik Valisi Süleyman Elban, Bilecik Bilecik Valisi Süleyman Elban, Mihalgazi Türbesi yerleşkesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, bu tür programların toprakların vatan olarak bırakılmasına ve İslamlaştırılmasına vesile olan başta Mihalgazi olmak üzere tüm büyükleri, komutanları ve manevi mimarları rahmetle ve minnetle anmanın yanında gurbette yaşayanların tekrar köylerine gelerek, kaynaşmalarına vesile olduğunu söyledi.

Toprakların İslam’la buluşturulması ve vatan olarak bırakılmasında kolay süreçlerin yaşanmadığını ifade eden Vali Elban, "Çok ciddi mücadeleler, büyük savaşlar ve acılar yaşandı ama bir o kadar da büyük kahramanlıklara vesile olmuş. Bu yaşanan kahramanlıklardan birisi de kendisini andığımız Abdullah Mihalgazi’dir. Allah kendisine Rum tekfuru olmasına rağmen hem İslam’la müşerref olmayı nasip kılmış hem de gazilik unvanını kazanmayı nasip etmiş. Bu ülkenin bizlere vatan olarak bırakılmasına vesile olan atalarımıza, komutanlarımıza ve askerlerimize rahmet diliyorum ve kendilerini şükranla anıyorum” şeklinde konuştu.

“Bu coğrafyada yaşayan Bileciklilerin şanslı”

Bilecik Milletvekili Halil Eldemir ise; bu coğrafyada yaşayan Bileciklilerin şanslı olduklarını vurgulayarak, "Çünkü bizim ecdadımız buradan bir cihan devleti çıkartmış. Çıkarttığımız devlet dünyanın dört bir tarafına sadece ve sadece adaleti yaymayı kendine gaye edinmiş. Hiçbir zaman fetihlerinden bir sömürge çıkartmak üzere değil gittiği yerlerde insanlığı adaleti hakkaniyeti temsil etmek üzere fetihler gerçekleştirmiş. İşte bu fetihleri gerçekleştirirken bir takım kahramanlar var. Köyümüzde bulunan Abdullah Mihalgazi’de bu ulvi gayeyle mücadele eden Osmangazi’nin meçhul komutanlarından biri" dedi.

Anma programı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ömer Faruk Harman’ın, "Abdullah Mihalgazi"nin hayatı konulu konuşması, Mehter gösterisi ve Mihalgazi Türbesi’nin ziyaretiyle sona erdi.