AHEF'den Aşı Kampanyası

Haber Tarihi : 03.01.2018 15:21:02 Bilecik Aile Hekimliği Derneği (BİHED) Başkanı Dr. Sevilay Seval, son günlerde basında çıkan aşı karşıtı açıklamaların, aile hekimlerini üzdüğünü bildirdi.
A +   A -

Dr. Seval, yaptığı yazılı açıklamada, koruyucu hekimlik tüm sağlık sistemlerinin en önemli temel taşı olduğunu belirterek, toplum sağlığını, geleceği ilgilendiren konularda açıklama yaparken hassas davranılması, gerçek bilimsel verilerin paylaşılması gerektiğini kaydetti.

İnsan sağlığına sunulan en değerli hizmet ve buluş olan aşıların, gelişmiş olan ülkelerde ücretli olduğunu, Türkiye'de ise aile hekimliği merkezlerinde aşıların ücretsiz olarak uygulandığını bildiren Seval, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Her yıl yaklaşık 2 milyon insanın enfeksiyona bağlı ölümlerinin engellenmesi aşılar sayesindedir. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızda diyabet, hipertansiyon, astım ve KOAH gibi kronik hastalığı olanlarda aşılama ile bulaşıcı hastalıkların atakları, ağır seyri ve görülme sıklığı azalmaktadır. Aşılarda iddia edildiği gibi toksik madde yoktur, bazılarında insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek seviyede eser miktarda katkı maddeleri bulunmaktadır. Hijyen ve bulaşmayı engellemek için organik koruyucular vardır. Bu miktar yediğimiz balıklardaki civa miktarından daha azdır.Aşılanmayan bir çocuk tüm toplumu olumsuz etkiler, sadece kendisini değil temasta olduğu tüm çevresini riske eder. Aşı olmamak kişisel bir karar değildir, olmamalıdır.Yanıltıcı bilimsel gerçeğe uymayan açıklamalar nedenli 2016'da 10 bin civarı aile çocuklarını aşılamayı red etmiştir.Çocuk felcinden sakat çocuklar görülmüyorsa zamanında yapılan OPA aşısındandır. Anne, babalar, ücretsiz yapılan hizmeti önemsemeliler.''


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !