Bağcılar Belediyesi Gezgin Kitap Tır’ı Bilecik'te

Haber Tarihi : 01.10.2012 17:47:42 Bağcılar Kaymakamlığı, Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Gezgin Kitap Projesi' kapsamında yola çıkan seyyar kitap TIR’ı Bilecik’e geldi.
A +   A -

Gezgin kitap TIR'ında görevli ekip, Bilecik'te Ticaret ve Meslek Lisesi öğrencilerine kitap dağıttı.

Ekip ayrıca Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan'ı da makamında ziyaret etti.

TIR ekibi daha sonra Söğüt ilçesine giderek öğrencilere kitap dağıttı.

Ertuğrulgazi Ortaokulu’nda düzenlenen kitap dağıtım törenine; Söğüt Kaymakamı Mitat Gözen, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Subaşı, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aziz Erdoğan, Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürü Bektaş Uçkun, Söğüt Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Ayhan Uyaroğlu ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürü Bektaş Uçkun, kitabın bilimin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan en büyük araç olduğunu ifade ederek, “Kitap, hem beşeri ilimlere, hem de dini ilimlere kaynaklık eder. Kitap bilimin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan en büyük araçtır. Kitap bilgi kaynağıdır. Bu kaynaktan istifade etmek için onu okumak gerekir. Kitap okumakla insan yeni bilgiler öğrenir, entelektüel bilgi ile donanır, kelime dağarcığı zenginleşir, bilgi dağarcığı genişler, akademik başarıları artar. Kitap okuyan öğrencilerimiz SBS, YGS ve LYS sınavlarındaki uzun paragraflı soruları kolay anlar. Doğru cevaplar. Uzun paragraflı sorunlara uzun zaman harcamasına gerek olmadığı için de sınavda çok kıymetli olan zamanını verimli kullanır. Kitap okuma sayesinde öğrencilerimiz en iyi okulları kazanırlar, meslek sahibi olurlar ve mutlu olurlar” dedi.

Türkiye’de kitap okuma oranının düşüklüğüne de dikkat çeken Uçkun, “Dünyada kitap okuma oranlarına bir göz atarsak Fransa ve İngiltere’de insanların yüzde 21’i, Japonya’da yüzde 14’ü, Amerika’da yüzde 12’si kitap okurken, ülkemizde bu oran on bin kişide birdir. Ülkemizdeki rakamın ne kadar düşük olduğunu görmekteyiz. Gençlerini kitapla beslemeyen toplumların sonu acıdır. Bizde Söğüt’te kitap okumayı yaygınlaştırabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Bağcılar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aziz Erdoğan, proje kapsamında Anadolu’daki öğrenciler ile kitap aracılığıyla bir dostluk kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Her yıl farklı bölgelere giderek kitaplar götürdüklerini kaydeden Erdoğan, “Fikirlerin başkalığını zenginlik olarak kabul eden bir kültürün çocuklarıyız. Biz sizlerle beraber gönül köprüsü kurmaya, kitaplarla beraber dostluk köprüsü kurmaya geldik. Bağcılar’da toplam 180 bin öğrencisi olan bir kurumuz. Benden önce konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürüm Türkiye’de okuma oranı az dedi.

Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz her öğrencimize bir dönemde asgari 10 kitap okutuyoruz. Okuttuğumuz kitapları bir komisyonca yaşayan yazarlardan seçiyoruz. Önce kitabı okuyoruz. Ardında da yazarını çağırıp canını okuyoruz ve bu okuduğumuz kitapları topluyoruz, her yıl bir bölgemizde giderek bu kitapları dağıtıyoruz. Geçen yıl Yozgat, Erzincan, Sivas, Erzurum ve Kars’taydık. Bu yılda bu bölgede kitapları farklı öğrencilerle buluşturuyoruz. Buradaki öğrencilerde duygu ve düşüncelerini yazarlarsa bu yazıları da kitaplaştırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Son olarak konuşan Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Subaşı ise, projeye 2010 yılında başladıklarını anlatarak şöyle konuştu: “Ülkemizin Şırnak, Bitlis, Bingöl gibi bölgelerine 60 bin tane kitap götürdük. Yine geçtiğimiz yıl Yozgat, Erzurum, Sivas, Erzincan ve Kars’a kitaplar götürdük. Bu yılda buradayız. Beşikten mezara kadar ilmimizi geliştirebilmemiz için okumamız lazım. Sizler lütfen okuyun. Kitap okuyun, ders kitaplarınızı okuyun ama okuyun. Çünkü yarın okula gideceğiniz zaman insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesi bu topraklardan çıktı. Biz Bağcılar Belediyesi olarak kültür programları yapıyoruz. Bu kitap dağıtmanın ötesinde 11’inci sınıf öğrencilerimizi her yıl Çanakkale’ye götürüyoruz. Yine lise çağındaki öğrencilerimizi Bilecik’e ve Söğüt’e getiriyoruz. Bu gezilerde çocuklarımız tarihi benliklerini tanıyorlar. Çünkü yarın bu ülkeyi sizler yöneteceksiniz. İçinizden birisi bu okula müdür olacak, bu ilçeye kaymakam olacak, buraya belediye başkanı olacak. Ama bu bilgisayar başında filanca arkadaşınızla chat yapmakla olmaz. Gerekirse bunları yapacağız, ama evvela okuyacağız. Buraya bıraktığımız kitapları da arkadaşlarınızla değişerek, herkesin birden fazla kitap okumasını tavsiye ediyoruz. Okuduğunuz kitapla alakalı düşüncelerinizi okul müdürünüze, milli eğitim müdürünüze veya internet üzerinden elektronik posta ile Bağcılar Belediye Başkanlığına bildirirseniz, biz bunları kitap haline dönüştürüp sizlere geri ulaştıracağız.” Daha sonra protokol erkanı sınıfları gezerek öğrencilere kitap dağıttı.

Gezici Kitap TIR’ı Söğüt’ten ayrılarak Eskişehir iline doğru yola çıktı .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !