Bebka’nın 2014 Yılı Mali Destek Programları Bilecik’te Tanıtıldı

Haber Tarihi : 05.12.2013 09:14:38 BİLECİK-Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın, 2014 yılı mali destek programları Bilecik’te yapılan toplantı ile tanıtıldı.
A +   A -


Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan Bilecik Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, “BEBKA’nın önceki dönemlerde verdiği mali destek programları kapsamında Bilecik’ten 81 proje başvurdu ve 16’sı başarılı olarak destek almaya hak kazandı. Ayrıca doğruda faaliyet ve teknik destek programları da dahil edildiğinde, Bilecik’ten destek alan proje sayısı 42’ye çıkmaktadır. Bu projelerin aldığı mali destek tutarı ise 7 milyon TL’ye yaklaşmıştır. Bu proje sayısı ve mali destek tutarının yeni destek programlarında artmasını bekliyoruz” dedi.

Bilecik’teki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör kuruluşları yetkililerinin bilgilendirilmesine yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Bilecik Belediye Başkanı ve BEBKA Yönetim Kurulu üyesi Selim Yağcı da, BEBKA'nın kendilerini proje yapmaya yönlendirdiğini kaydetti.

BEBKA’nın mali desteklerinin Bilecik için büyük bir fırsat olduğunu belirten Yağcı, “Bundan sonra proje konularımızı iyi belirleyip, koordineli bir çalışma ile çok sayıda proje hazırlayabilmeliyiz. Hayaller olmazsa sonuçlara gidilemez. Onun için biz de Bilecik olarak çok sayıda proje hazırlamalıyız. Böylece ilimiz ve Bölgemiz daha çok kazanacaktır” şeklinde konuştu.

Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) yetkililerinin de katıldığı toplantıda 2014 yılı mali destek programı hakkında detaylı açıklamalarda bulunan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise, “BEBKA tarafından 2014 yılında desteklenecek 'Sosyal Kalkınmaya Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı' programında Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde hizmet ve erişim altyapısını geliştirerek dezavantajlı grupların yaşam kalitesinin ve sosyal hayata katılımlarının artırılması amaçlanıyor. ‘Kırsalda Ekonomik Gelişim’ programında ise Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde kırsal alanlarda tarım ve sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve tarım dışı faaliyetler ile ekonomik çeşitliliğin sağlanarak gelir artışına katkı sağlanması hedefleniyor. ‘İşbirliği ve Gelişim’ programının amacı, Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde ortak çalışma kültürü ve işbirliklerinin geliştirilmesi; 'Çevre Küçük Ölçekli Altyapı' programının amacı, Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde çevresel kirliliğin azaltılması ve çevrenin korunması için gerekli altyapının inşa edilmesi veya iyileştirilmesi yoluyla bölgenin yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlanması; ‘Çevre Dostu Üretim’ programıyla da, Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde üretim faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel etkilerin azaltılması, kaynak ve enerji kullanımındaki verimliliğin arttırılması yoluyla çevre dostu üretime geçişe katkı sağlanması amaçlandı" diye konuştu

Sosyal Kalkınmaya yönelik küçük ölçekli altyapı programına 10 milyon TL’lik bir hibe olacağını söyleyen Değirmenci, şöyle devam etti:
"Kırsalda ekonomik gelişim programına 11 milyon TL, İşbirliği ve gelişim programına 10 milyon TL, çevre küçük ölçekli altyapı programına 9 milyon TL ve çevre dostu üretim programına 10 milyon TL olmak üzere, 2014 yılı proje teklif çağrılarında toplam 50 milyon TL’nin hibe olarak projelere tahsis edildi.”
BEBKA’nın Bilecik’te gerçekleştirdiği tanıtım toplantısının soru cevap bölümünde ise mali destekler ve uygulanmasına yönelik detaylı bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !