Belediye Meclis Toplantısı Yapıldı

Haber Tarihi : 05.03.2018 17:21:33 Bilecik’in Bozüyük İlçe Belediye Meclisi Mart ayı olağan belediye meclis toplantısı Belediye Başkanı Fatih Bakıcı başkanlığında gerçekleştirildi. 12 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantının ana gündemini kapalı pazar ile ilgili gündem maddeleri oluşturdu.
A +   A -

Kapalı pazarın açıldığında pazar esnafının mağduriyet yaşamaması için büyük uğraşlar veren Başkan Bakıcı, hazırlanan çalışmaları belediye meclis gündemine taşıyarak meclis üyeleriyle paylaştı. Pazar esnafını yakından ilgilendiren 4 gündem maddesi meclis üyeleri tarafından görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Başkan Bakıcı, pazarcı esnaflarıyla yapılan görüşmeler ve belediye ekiplerince yapılan çalışmalar doğrultusunda meclis gündemine getirilen konuların karara bağlanmasıyla pazarcı esnafının mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Pazarın açılması kadar pazarcı esnafının mağdur olmamasının da önemli olduğunu vurgulayan Başkan Bakıcı, “Uzun görüşmeler ve uğraşlar sonucunda hem esnafımız hem de belediyemiz için makul bir sonuca ulaştık. İnşallah pazarında açılmasıyla birlikte hem vatandaşlarımız hem de esnafımız daha iyi koşullarda alışveriş imkânı bulacaklar” dedi.

İlk gündem maddesinde; ilçe genelinde ticaret yapı adalarında, zemin ticaret konut yapı adalarında ve plan hükümlerinde imar planı revizyonu görüşülerek meclis üyelerinin oy birliği ile imar komisyonuna sevk edildi. Bilecik Valiliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bilecik Toprak Koruma Kurulunun kararı ile Yeşilkent Mahalle sınırlarında, sanayi alanı olarak ilave imar planı yapılması için toplam 31 bin 2972 hektar alanın sanayi alanı olarak ilave imar planı yapılması ve tarım dışı amaçlı kullanılması için kamu yararı teknik raporu hazırlanması ve İçişleri Bakanlığından kamu yararı kararının alınması talebinin görüşülmesi yapılarak oy birliği ile kabul edildi. Akpınar Mahallesi, tescilli İnönü Şehitliğinin ve İnönü Şehitliğinin koruma alanının bulunduğu bölgede ilave imar planı talebinin görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Bozüyük Belediyesi tarafından kurulan Bozüyük Şehir Müzemizi daha iyi bir seviyeye getirebilmek ve ilçenin tarihi yapısını tanıtmak amacıyla Avrupa Müze Akademisine (European Museum Academy) üye olunmasına ve Avrupa Müze Akademisinde Belediyeyi temsilen Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ve Meclis Üyesi Veysel Kılıç’a tam yetkinin verilmesi konusu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Akpınar Mahallesinde kurulacak olan “Milli Mücadele Müzesi” ile ilgili çalışmaların yapılması için Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ve Meclis üyesi Veysel Kılıç’a tam yetkinin verilmesi konusu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Park yasağı uygulanacak

İlçe Emniyet Müdürlüğünün yazısına istinaden; hemzemin geçitten Laz Ahmet Caddesi istikametine doğru Serdar Sokağa kadar kısmı çift yönlü park yasağı, Hemzemin geçitten Abdullah Sokak istikametine doğru Kabakderesi Sokağa kadar olan kısma çift yönlü park yasağı konusunun görüşülmesi yapılarak bahsi geçen sokaklarda tam zamanlı park yasağı uygulanmasına karar verildi.

Bozüyük Belediyesi Meclis kararlarında bulunan Yeni Mahalle Fahri Korutürk Caddesindeki park yasağı uygulaması ile ilgili sehven sol tarafta olması gereken yasak sağ taraf olarak belirtilmiş olup kararın sadece sol tarafta park yasağı olarak yeniden alınması konusunun görüşülmesi yapılarak yanlışlık düzeltildi.

“Pazar esnafı mağdur edilmeyecek”

Kapalı pazar yerinin çökmesinden dolayı, Yenimahalle 1082 ada 4 parselde yeni kapalı pazarın kullanıma açılacak olması sebebiyle; Belediye Meclisi’nin kararı ile kabul edilen ‘’Bozüyük Belediyesi Kapalı Pazaryeri Yönetmeliğinin günümüz şartlarına cevap vermediğinden, hazırlanan yeni kapalı pazar yeri yönetmeliğinin görüşülmesi yapılarak plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi.

Semt Pazar yerlerinin kuruluşu, satış yerlerinin tahsis edilmesi, denetime ilişkin yükümlülükleri düzenleyen kanun’’ gereği, yeni kapalı pazar yerlerinde oluşturulacak tüm satış yerlerinin 10 yıl süre ile tahsis yolu ile işletilmesi konusunun görüşülmesi yapılarak oy birliği ile bu konuda encümene yetki verilmesine karar verildi.

Yeni kapalı pazar yerlerinde oluşturulacak satış yerlerinin, salı ve cumartesi günleri için köşe parsellerin ve ara parsellerin ayrı ayrı olarak metrekare üzerinden tahsis ücretinin belirlenmesine ve Pazaryeri gelir tarifesi başlığı altında 2018 yılı Gelir tarifesine eklenmesi konusunun görüşülmesi yapılarak plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. Belediye Meclisinin kararı ile Yeni Mahalle 1082 ada 1 parselde bulunan kapalı pazar yerindeki (çöken kapalı pazar) meyve-sebze pazarı, tuhafiye pazarındaki tezgahları 10 seneliğine tahsis alan vatandaşlarımızın mağdur edilmemeleri amacıyla ödedikleri bedellerden kullandıkları döneme tekabül eden bedel düşüldükten sonra kalan bedellerin usulüne ve yasal mevzuata uygun olarak hesaplanarak; yeni kapalı pazar yerinden tahsis hakkı elde edecek olanların belediyemize ödeyecekleri tahsis bedelinden mahsup edilmesi, yeni kapalı pazar yerinden tahsis hakkı talep etmeyecek veya tahsis hakkı elde edemeyecek olanlara ise geri iadesinin görüşülmesi yapılarak oy birliği ile kabul edildi. Son olarak belediye imar komisyonuna sevk edilen konuların görüşülmesi yapıldı.