Bilecek 'yaşayan Kent Müzesi'ne Kavuşuyor

Haber Tarihi : 26.02.2014 17:03:09 Bilecik Belediyesi tarafından kente kazandırılacak olan Yaşayan Kent Müzesi yapımına başlandı.
A +   A -


Bahçelievler Mahallesi'nde 2 bin 500 metrekarelik kullanım alanı içerisinde yapılacak olan Yaşayan Kent Müzesi, Bilecik’in kültürel, tarihsel ve geleneksel örf ve adetlerini, yaşanmışlıkları ve yaşam tarzlarını yansıtan temel yapı taşlarını içerisinde barındıracak. 2014 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanacak olan kent müzesi, yaklaşık bin metrekaresi bahçe, bin 500 metrekaresi ise inşaat alanı olmak üzere toplam 2 bin 500 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek. İçerisinde sinevizyon gösteri alanı, sergi ve galeri alanı, bay, bayan ve engelli tuvaletleri, fuaye alanı idari birim alanı, kütüphane, kafe salonları, konferans salonu, VIP odası, toplantı odası, yöresel ürünlerin sergileneceği salon, misafir- VIP açık otopark ve peyzaj alanları gibi hizmet alanları yer alacak.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, proje hakkında yaptığı açıklamada, tarih şehri olan kentimizin bu anlamdaki zenginliklerinin gösterilmesini çok önemli olduğunu vurguladı. Bilecik'in tarih şehri olmasından dolayı tarihi hakkında bütün bilgilere sahip olmasının da önemli olduğunu sözlerine ekleyen Yağcı, şunları kaydetti:
''Şeyh Edebali Hazretlerinin, 'Ey oğul geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın' sözünü düstur alarak, günümüz ve gelecek nesillerimize tarihimizi daha iyi anlatmak ve geçmişimizde toplumumuzun özelliklerini ve güzelliklerinin neler olduğunu bugüne ve geleceğe yansıtmak amacıyla Bilecik Belediyesi Yaşayan Kent Müzesini kurma çalışmalarına başladık. Yapmış olduğumuz proje ve planlama BEBKA tarafından kabul edildi ve Bilecik Belediyesi iş birliği içerisinde kent müzesinin Bilecik'e kazandırılması kararlaştırıldı. Bu projemiz gerçekleştiği zaman şehrimizin geriye dönük 100 yıllık tarihi geçmişini günümüze ve geleceğe aktarma fırsatı bulacağız. Bu sayede nesillerimiz, geçmişte dedelerinin, ninelerini nasıl bir şehir ortamında, nelerle mutlu olduğunu ve bugüne hangi şartlarda geldiğini görüp anlayacaklar. Özellikle Kent Müzesinde gerçekleştirilecek 3 boyutlu geçmişe ilişkin olarak sinevizyon gösteriminde canlı olarak yaşama ve yaşadıklarından ilham alarak yorumlama imkânı bulacaklar. Müzede ayrıca çeşitli görseller de yapılacak bal mumu heykelleriyle ziyaretçilerine gösterilecek.''


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !