Bilecik’e Standart Geliyor

Haber Tarihi : 01.10.2013 Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, Bilecik’te katıldığı imza protokolünde yaptığı konuşmada, dünyada kıyasıya bir standart savaşının yaşandığını ve Türk ekonomisinin dünya ile yarışabilmesi için bu savaşta mutlaka yer alması gerektiğini söyledi.
A +   A -

Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası ile TSE’nin ortaklaşa düzenlediği işbirliği protokolü imza töreni Bilecik TSO’da yapıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun, Bilecik TSO’nun, TSE, Kadler ve Bilecik TSO’nun üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunduğunu belirten Uzun, standarttın önemine de dikkat çekti ve “Standartlar da tek başına yeterli değildir. 2013 yılında Bilecik, TR41 olarak da bilinen Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde, marka oluşturma, patent ve faydalı model meydana getirmede maalesef son sıralardadır. Artık bizim marka, patent ve lisans oluşturmada öncü olmamız gerekir. Tüccar ve sanayicinin en önemli görevlerinden birisi budur” dedi.

Enstitüsü Başkanı Şentürk, “Bir ürün ürettiniz, örneğin Bilecik mermeri üretiyor. Doğal malzemelerin belirli bir oranda radyasyon bulundurma özelliği vardır. Türk mermer ve graniti dünyada radyasyonu en düşük doğal malzemedir. Eğer mermer ve granitin kullanılacağı bir standart belirlenirken, radyasyon oranını Bilecik Mermerinin bulundurduğu radyasyon oranında belirlenmesini sağlarsanız, bir anda rakiplerinizi saf dışı ediyorsunuz. Aksine radyasyon oranı dikkate alınmadan belirlenecek bir standart karşısında da bütün rekabet gücünüzü kaybediyorsunuz. Ne yazık ki bu günümüz dünyasında kıyasıya bir savaşın verildiği bir ortam. Bu yüzden gelişmiş ülkeler bugün, adına açıkça standart savaşı adını verdikleri bir mücadeleyi sürdürüyorlar. Başta Amerika, İngiltere, Fransa, Bilecik Belediyesi Başkan Yardımcı Abdullah Tetik, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun ve Bozüyük TSO Başkanı Buğra Levent'in katılımıyla işbirliği protokolünü imzalandı. Bilecik’e standart getirecek bu imzaların ardından plaket töreni düzenlendi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !