Bilecik'te 20 Seçmene Kayıt Şoku

Haber Tarihi : 25.01.2014 17:03:58 Bilecik’te seçmen listesinde isimleri olmadığı için Nüfus Müdürlüğüne ve daha sonra Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne başvuran 9 haneden 20 vatandaş, yıkım kararı verilen evlerinin kayıtlardan silindiğini öğrenince şoka uğradı.
A +   A -


İddiaya göre 1978 yılında Gazipaşa Mahallesi Yıldız Sokak ve Leylak Sokak üzerinde bulunan araziye tapu almadan ev yapan mahalle sakinleri, seçmen kayıtlarında adlarını göremedikleri için Nüfus Müdürlüğüne başvurdu. Oradan Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne giden vatandaşlar, evleri hakkındaki yıkım kararını öğrenince neye uğradıklarını şaşırdı. Önümüzde yerel seçimlerde ev kayıtlarının silinmiş olması ve oturdukları yerin arsa olarak görünmesinden dolayı seçmen listelerinde adlarının olmaması, vatandaşları oy kullanamayacak duruma soktu.

Yıkım kararı çıkan 9 hanenin birinde oturan Şerafettin Turhan, yıllardır aynı evde oturduklarını ve vergilerini de ödediklerini söyledi.

Daha önce Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne tapu işlemleri için başvurduklarını anlatan Turhan, “Seneler önce Tapu Kadastro Müdürlüğünden görevliler ölçüme geldi. Ölçümlerin sonucunda evlerin tapularını bizim üstümüze, mal sahiplerine ise arsaları verdiler. Tapu Kadastro Müdürü bir gün bizi çağırdı, 'Gidin mirasçıları bulun. Kolaylık içinde onlar parasını alsın, siz de tapularınızı alın' dedi.

10 gün bize müsaade verdi. O zaman 17 kişi olan mirasçıları aradık, sorduk fakat hiçbirini bulamadık. 10 gün sonra Tapu Kadastro Müdürüne gittik. Bize mahkemeye vermemizi söyledi.

Bizler de toplaşıp mahkemeye verdik. Tapu hakimi keşfe geldi. Sonra mahkemede bize evin fiyatlarını, arsa sahiplerine ise arsa fiyatı sordu. Anlaşamayınca, 'Ne siz paranızı alabilirsiniz ne de siz tapunuzu alabilirsiniz, gidin anlaşın. Anlaşmadan bir daha gelmeyin' denildi. Sonra biz bir daha muhatap bulamadık. Bu süre zarfında evimizde oturmaya devam ettik. Dün muhtarlık binasına gittiğimizde seçmen listelerinde ismimizin olmadığı gördük ve gerekli yerlere müracaatlarımız yaptık. Baktık ki bu evler tapudan silinmiş, yıkım kararı alınmış ve seçmen kayıtlarından da ismimiz silinmiş. Bu oturduğumuz evler şu anda kayıtlarda gözükmüyor, yer arsa olarak gözüküyor. Biz elektrik, su, doğal gaz ve diğer masraflarımızı belediyeye ödüyoruz. Geçen seçimlerde de oyumuzu kullandık” ifadelerini kullandı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !