Bilecik'te Bayram Tıraşı Geleneği Sürüyor

Haber Tarihi : 01.07.2016 12:15:20 Bilecik’te vatandaşlar, gelenek haline gelen bayram tıraşlarını yaptırmak için berberlere akın ediyor.
A +   A -

İşini Arife gününe bırakmak istemeyen vatandaşlar bayram tıraşı olmak için berberlere akın ederken, kentte bayram tıraşı geleneğini de devam ettiriyorlar. Kentteki bazı berberler ise bayram namazı saatine kadar açık kalarak hizmet veriyor. Bilecik’te berberlik yapan Tahir Dere, bu geleneği devam ettirmek için bayram namazına kadar tıraş yaptıklarını söyledi.

Eskiden bayram tıraşı geleneğinin daha yaygın olduğunu belirten Dere, "Bayram tıraşı bir gelenek. Eskiden daha çok ilgi görüyordu, şimdi eskisi kadar değil ama yine de devam ediyor. Bayram namazı saatine kadar açığız. Bayram tıraşı geleneğini, gençlerimizin de devam ettirmesini istiyoruz. Bayramların özellikle yaz aylarına denk gelmesiyle tıraşı oranının çok düştü. Bayramlar yaza denk geldiğinde herkes bir yerlere gittiği için bayram tıraşı yaptıranlar azalıyor, ancak sonbahar ve kış aylarında daha çok oluyor. Bayram tıraşı olmak isteyenlere sabaha kadar kapımız açık" şeklinde konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !