Bilecik'te 'Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri'

Haber Tarihi : 24.04.2014 Bilecik'te, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Ekonomi Bakanlığı işbirliğinde "Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri" düzenlendi.
A +   A -


TSO konferans salonunda yapılan seminere Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Meral Gündüz, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Hakan Murat Önder, Bilecik TSO Meclis Başkanı Ali Ercan, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzman Yrd. Hürol Karlı, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Nilüfer Yılmaz, Türk Eximbank Bursa İrtibat Bürosu Uzmanları Yasin Okur ve Gökhan Süzgün ve Bilecikli işadamları katıldı.

Seminerde ilk olarak konuşma yapan TSO Başkanı Fevzi Uzun, Bilecik'in gelişmeye devam eden ve bununla birlikte de hızlı bir büyümenin eşiğinde bir il olduğunu belirtti.

Uzun, "TÜİK verilerine göre, Bilecik’te 2013’te ihracatçı firma sayısı 22 iken 2014 Ocak ayında bu sayı 27’ye yükselmiştir. Sanayi sektörünün ihracattaki payı yüzde 54 iken, bunu yüzde 44‘le madencilik sektörü takip etmektedir. İhracat rakamlarımız TÜİK verilerinde ve TİM verilerinde oldukça düşük çıkmaktadır. Ama elektik ve doğalgaz tüketimlerimiz diğer illerle karşılaştırdığında bu rakamları yansıtmadığı açıkça görülmektedir. Kurumsal firmaların üretim yerlerinin ilimiz, merkez adreslerinin de farklı olması ilimiz ihracat rakamlarının düşük çıkmasına neden olmaktadır. Sahip olduğumuz kaynaklar, mevcut imkanlar ve teşvikler sanayi de Bilecik’i üst sıralara taşıyacaktır. Ekonomik büyüme dış ticareti etkilediği gibi dış ticarette ekonomik büyümeyi etkilemektedir. Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin ihracatının artırılması bu dönemde en büyük hedeflerimizden biridir.Çünkü ülkemizi 2023 hedeflerine ulaşmasında sanayicilerimizin çok etkin bir rolü olacaktır. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü işbirliğindeki seminerimizin işletmeler açısından önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum. İhracat yapmak isteyen sanayicilerin bu konuda bilgi birikimlerini sürekli yenileyerek arttırması gerektiğini düşünüyorum. Bu bilgilendirme, bölgemizdeki ihracat bilincinin artırılması ve dış ticaret ile ilgili firma çalışanlarımızın dış ticaret konusundaki bilgi ve becerilerini geliştirmesine katkı sağlayacaktır. Ekonomi Bakanlığımız ülkemizin bu hedefe ulaşmasında ihracat potansiyeli olan ilimize özel bir önem vererek davetimizi geri çevirmeyip teşrif etmişlerdir" dedi.

Konuşmanın ardından bilgilendirme seminerine geçildi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !