Bilecik'te Dünya Ormancılık Günü Ve Orman Haftası Kutlandı

Haber Tarihi : 25.03.2016 14:03:54 Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası dolayısıyla Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü tarafından program düzenlendi.
A +   A -

İbni Sina Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programa, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, Şeyh Edebali Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, POMEM Müdürü Sadettin Aksoy, il ve belediye meclis üyeleri, bazı kurum müdürleri ile öğrenciler katıldı.

“BEŞ BİN KÖYE, BEŞ BİN ORMAN PROJESİ GERÇEKLEŞECEK”

Program, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken, Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtıcı sunum yapıldı. Ardından açılış konuşmasını yapan Bilecik Orman İşletme Müdür Vekili Rabia Tuncer, doğa sevdalısı bir milletin mensupları olduğunu belirterek, “Bilecik ili ormancıları ve ormancılığı olarak bizler; mevcut ormanlarımızın rasyonel işletilmesi ile sosyoekonomik yapıya katkıda bulunmanın yanı sıra, erozyona maruz kalan topraklarımız üzerinde yoğun bir ağaçlandırma, toprak muhafaza ve İnhisar ilçesinde bal oranı tesis edilmiştir. Toplamda 177 bin fidan toprakla buluşturulmuştur. Ve buna benzer çalışmalar yaparak biz ormancılar tarihe imza attığımıza inanıyoruz. Mesleğimizi seviyoruz, vatanımızı, milletimizi ve bayrağımızı seviyoruz” dedi.

“AĞAÇ, ORMAN MUTLULUKTUR"

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası önemine değinerek, “Bütün kültürler, bütün uluslar ağacın önemini anlamıştır. Onu geliştirmek onu korumak o duyguyu kendi milletine yerleştirebilmek için de hep en güzel sözleri seçmiş. Ağaçla ilgili ormanla ilgili en güzel ifadeyi kullanmaya çalışmışlardır. Kendi tarihe baktığımızda ’yaş kesen baş keser’ ifadesi çok ağır, ama yerinde bir ifade olarak yaşa ağaca duyulan hürmetin korumanın en güzel ifadesi olarak koymuşlardır. Ağacın ve ormanın korunmasında herkes en az benim kadar bilgi sahibi. Her şeyden önce göze hitap eden en güzel temaşa alanlarını oluşturan ağaç ve orman bizler için bir mutluluk vesilesidir. Ağaç, orman mutluluktur. Ağaçlar bizim oksijen kaynağımızdır. Dolayısıyla ormanlar ağaçlar sağlıktır. Ağaçlarımız ormanlarımızı bizim sanayimizdir, ham maddelerimizdir dolayısıyla zenginliğimizdir. Ağaçlar ormanlar bizim turizm kapasitemizi belirler. Gelecek turisti önemli ölçüde etkiler. Dolayısıyla ağaçlar, ormanlar dövizdir. Dolayısıyla seyredenler için baktığımızda bir sevap kaynağıdır” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından İbni Sina Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sena Teke “Ağaçlarımız” adlı şiiri okudu. Program, protokol üyelerinin okulun arka bahçesine fidan dikmesiyle sonra buldu.