Bilecik'te Göletlere 53 Bin Sazan Yavrusu Bırakıldı

Haber Tarihi : 03.07.2018 17:51:35 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından balıklandırma programı çerçevesinde 53 bin sazan balığı yavrusu Bilecik'in göletlerine bırakıldı.
A +   A -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bilecik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bakanlık su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularındaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması" Projesinin yürütüldüğü anımsatıldı.

Sportif amaçlı balıkçıların gözdesi olan balıklardan 5 gölete 53 bin yavru sazan balığının salındığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Proje kapsamında son 3 yılda 26 gölete 220 bin 500 sazan balığı yavrusu bırakıldı. Balıkçılığın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkan tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Balık popülasyonunun devamının sağlanmasında amatör balıkçıların zaman yasağı döneminde avcılıktan kaçınmaları ve amatör avcılık kurallarına uymaları büyük önem taşımaktadır.''

Açıklamada, günlük limit ve adet miktarlarına dikkat etmeyen amatör balıkçılara idari para cezası uygulandığı bildirildi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !