Bilecik'te 'Türk Dünyası Nevruz' Etkinlikleri

Haber Tarihi : 24.03.2016 23:17:25 Bilecik Belediyesince düzenlenen 'Türk Dünyası Nevruz' etkinliğinde Kırgızistan, Kazakistan, Bosna Hersek ve Özbekistan halk dansları grupları gösteri sundu.
A +   A -

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Bilecik Belediyesi ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliğinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, tek milletin birden fazla devleti kurmayı başardığı ulu bir ırkın temsilcileri olduklarını ifade etti.

Yağcı, 'Yüzyıllar sonra bu milletin temsilcileri olarak değişik devletler adı altında bir araya gelmeyi ve birlik oluşturmayı, en azından böyle geleneklerimizle birbirimizle kucaklaşarak başarabiliyoruz, aradaki bütün fitne ve fesat tohumlarına rağmen. İnşallah önümüzdeki asrın Türklerin ve Müslümanların asrı olması noktasında da el ele, gönül gönüle vererek bu dünyada iyiliğin, insanlığın, hak ve adaletin hükümran ve daim olması için milletimizin el birliğiyle çalışacağından eminiz.' dedi.

Nevruzun; baharın müjdeleyicisi, bereketin habercisi, aynı zamanda birliğin ve beraberliğin de teminatı olan bir tören olduğunun altını çizen Yağcı, şunları kaydetti:

'Türkiye olarak ve tüm dünya insanlığının da aynı duyguları yaşaması lazım, yüreğimiz yanıyor. Birçok masum kardeşimiz hiç hak etmediği halde terör olaylarına maruz kalıyor ve canlarını kaybediyorlar. Biz bu yüreğimizin yangınını derinliklerde hissediyoruz. Onlara Allah'tan rahmet diliyoruz. Bunların yapmak istedikleri bizi normal hayatımızdan uzaklaştırarak bir köşeye sindirmektir. Biz sinmedik, sinmeyeceğiz ve bu milletin yüreğinin o yangınlığı, bizim birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin, heyecanımızın ve gelecek umudumuzun çimentosu olacak ve dünden daha hızlı bir şekilde yarına el ele, gönül gönüle devam edeceğiz. Bu geleneği bir eğlence anlayışıyla değil, geleneğimizi gelecek nesillere aktarma düşüncesiyle gerçekleştiriyoruz.'

TÜRKSOY Temsilcisi Sancar Mülazimoğlu ise kutlamalara gölge düşüren terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını belirterek, etkinliğin amacının eğlenmek olmadığını, tüm dünyaya karşılıklı hoşgörünün, barışın ve kardeşliğin önemini bir kez daha hatırlatmak olduğunu söyledi.

TÜRKSOY olarak 28 Mart'ta BM Genel Kurulunda nevruz kutlamaları gerçekleştireceklerini hatırlatan Mülazimoğlu, 'Bu yılki nevruz kutlamalarında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan bağımsızlıklarının 25. yılını idrak etmektedir. Bu ülkelerde köklü bir geçmişe sahip olan nevruz geleneği, bağımsızlıktan sonra yeniden canlanmıştır. 25 yıl önce hayal dahi edemediğimiz bu günkü nevruz kucaklaşması da yine Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıkları sayesinde gerçekleşmektedir.' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Yağcı ve Mülazimoğlu, sembolik olarak örs üzerinde demir dövdü ve yumurta tokuşturdu.

Etkinlik, TÜRKSOY'a bağlı üye ülkelerin halk dansları topluluğu gösterileri ve sanatçıların konseriyle sona erdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !