Bilecik Yenipazar'da Orman İşçileri Ayaklandı

Haber Tarihi : 03.07.2015 17:53:05 Bilecik’e bağlı Yenipazar ilçesinde Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Bilecik İl Müdürlüğü arasında yapılan proje kapsamında 6 aylık sözleşmeyle işe alınan mevsimlik işçiler, üçüncü ayı doldurmadan işten atılmalarını isyan ederek, Kaymakamlığı çıktılar.
A +   A -

Orman İşletme Müdürlüğü ile İŞKUR Bilecik İl Müdürlüğü arasında yapılan proje kapsamında 6 aylık sözleşmeyle işe alınan 19 kadın mevsimlik işçisi, üçüncü ayı doldurmadan işten atılınca isyan ederek, Kaymakamlığı ve İlçe Orman İşletme Müdürlüğü’ne çıkarak haklarını aradılar. Görüşme sonucunda bir sonuç alamayan işçiler, mağdur olduklarını dile getirerek, "İşveren Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü ile İŞKUR arasında yapılan proje kapsamında Yenipazarlı orman işçileri olarak 6 aylık sözleşmeye imza attık. Çok zor koşullarda çalışma alanına gerek ulaşım aracı olmadan traktörle, gerekse yürüyerek gidip çalıştık. Bilindiği gibi Mayıs ayı sürekli yağışlı geçtiği için dağlarda çalışırken yağışa tutulduğumuz gibi yıldırım düşme tehlikesi bile atlatmamıza karşın çalışmaya devam ettik. Ancak Mayıs ayının son çeyreğinde çalışma alanı olan Belkese Dağları’na bırakın traktörü, 4X4 arazi taşıtı bile çıkamadığı yoğun yağışın olduğu günlerde, iş yeri olarak toplandığımız Yenipazar Orman Koruma Merkezi’ndeki hayvanların bile zor duracağı küçücük bir odada onca işçi bekletildik. 29 Mayıs 2015 günü akşamı, ertesi gün yine aynı yerde çalışmaya gideceğiz diye çapa ve çepinlerimizi dağda bırakıp geldiğimizde, görevli memur bize, “İş bitti diye işinize son verildi.

Yarın işe gelmiyorsunuz” dedi.

Oysa çalışma alanında kesinlikle iş bitmedi. Dağda daha bakımı yapılacak yüzlerce ağaç duruyorken “İş Bitti” denilerek ihbarsız, uyarısız haksız yere işimize son verildi.

Biz bu iş sözleşmesine 6 ay çalışacağız diye imza attık. İçimizde bir çok kişi başka işlerini bırakıp uzun vadeli diye burada çalışmaya başladı.

Çoğumuz buradan alacağımız aylığa güvenerek taksite bile girdi" dediler.

"SEBEP BİZ DAĞA GİTMEYİP ÇALIŞMAMIŞIZ"

Açıklamada bulunan işçiler, işten çıkarılma nedenlerini ve haklarını aramak için İlçe Orman İşletme Müdürlüğüne şefleri ile görüştüklerini ve alınan cevap karşısında şoke olduklarını belirterek açıklamaya şu şekilde devam ettiler.

"Bizlere Orman Şefi, "Hakkınızda dağa çalışmaya gitmediğiniz iddia edilerek sürekli şikayetler yapıldığı için İŞKUR projeyi gününden önce sonlandırdı. Yapacak bir şey yok artık” dedi.

Oysa bundan önce aynı proje için sözleşme imzaladığımız 4 kişi dağa gitmek yerine Orman Koruma Merkezi’nde görevlendirildiği halde çalışma koşullarına uyulmadığı tutanakla tespit olunan bu 4 kişinin işine son verildi.

İşten atılmayı hazmedemeyen bu kişiler yoğun yağış olduğu günlerde dağa çalışmaya gidemeyip Yenipazar Orman Koruma Merkezi’nde bekliyoruz diye İŞKUR’a ihbarlarda bulundukları için, ihbarların doğruluk payını araştırmaya ve bize savunma hakkı bile tanımadan tutanaksız, haksız hukuksuz işten atıldık" dediler.

"HAZIRLANAN PROJE EKSİK HAZIRLANMIŞTIR"

Konuyla ilgili olarak İHA muhabire açıklama yapan Yenipazar İlçe Orman İşletme İdaresi Şefi Fatih Güneş, hazırlanan projenin eksik hazırlandığını söyleyerek, "Orman idaresi olarak bizim zaten imkanlarımız kısıtlı ve aracımız yok. Araç kiralasak ödenek yok. Hem Gölpazarı hem Yenipazar şefliklerine bakıyorum eleman sıkıntısı çekiyoruz. Her iki işletmede sadece 2 tane Orman Muhafaza Memuru var. Hem Gölpazarı’nda 2 grup hem Yenipazar’da 2 grup orman işçilerinin sorunlarıyla uğraşmaktan kendi asli görevimize bakamaz olduk. Yağmur yağıyor her yer sel revan içinde bu hava koşulunda işçiler nasıl ormana gidip çalışacak? Orman idaresinde kalsalar kalacak yer sorun. Yağmur yağarken sokakta işçi bırakılmaz. Dağlara işçileri çalıştırmaya çamurdan kendi 4x4 arazi taşıtımızla bile çıkamıyoruz ki diğer araçlar hiç çıkamaz. Böyle olunca projenin sona erdirilmesi zorunlu olmuştur" ifadelerini kullandı.