Bozüyük’te Çiftçiler Günü Kutlanıyor

Haber Tarihi : 14.05.2014 Bilecik'in Bozüyük İlçe Ziraat Odası Başkanı Süleyman Çaydere, Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
A +   A -


Çaydere, Oda binasında yaptığı açıklamada, tarım sektörünün başta Bozüyük ve köyleri için önemine değindi. Başkan Çaydere,"Tarım sektörü ilçemiz ve köylerinde, hem geçimini çiftçilikle sağlayan vatandaşlarımız açısından hem de temel ve zorunlu bir ihtiyaç olan gıda ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir yere sahiptir. Tarımsal ekonomiyle kalkınma ve dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması için çiftçilerimizin her zaman daha fazla desteğe ihtiyacı vardır. Mazot, gübre ve ürün prim destekleri yetersiz kalmakta ve arttırılması gerekmektedir. Bilecik ilimizin AB IPARD hibe programlarına dahil edilmesi ve ilimiz hububat yıllık ürün miktarlarının TÜİK verilerinin yeniden analiz edilerek arttırılıp eski haline getirilmesi için siyasilerimizin de desteğine ihtiyaç vardır. Buna bağlı olarak hükümetimizin taban fiyat belirlemesinden sonra hasat zamanı ithalat izinlerinin sınırlandırılması ve bu yıl ki kuraklıktan dolayı da Ziraat Bankası ve tarım kredi borçlarının ertelenmelerinin beklentisi içindeyiz. Şunu hatırlatmak isteriz ki tarıma verilecek daha fazla destek, katma değer olarak bu ülkenin ekonomisine geri dönerken istihdamı da sağlayarak sosyal yapımızda olumlu etkiler yapacaktır. Aksi takdirde ithalat lobilerine destek verilmesi anlamına gelmektedir ki, bunun da ülke ekonomisine milyarlarca dolar zarar verdiğini hatırlatmak isteriz. Bu düşünce ve duygularda 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlar, bol hasatlı günler dileriz” dedi.

Açıklamasının ardından üye çiftçilerle sohbet eden Başkan Çaydere onların sorunlarını dinleyerek çözüm yolları konusunda fikir alışverişinde bulundular. Oda üyesi çiftçiler, AB IPARD (Kırsal Kalkınma Hibe Destekleri) hibe programlarına Bilecik'in de dahil edilmesini istediler. Çiftçiler, çevre iller bu hibe desteklerinden faydalanırken Bilecik ilinin bu destekten faydalanamaması nedeniyle yaşanılan sıkıntıları dile getirdiler.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !