Büyükşehir'den Köylere Gelir Getirecek Projeler

Haber Tarihi : 31.07.2012 10:52:36 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi köylere gelir getirecek projeleri hayata geçiriyor.
A +   A -

Büyükşehir Belediyesi Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği bünyesinde görev yapan ziraat mühendisi ve veteriner hekimler köylerde gelir getirici tarımsal projeler ile köyleri kalkındırmayı hedefliyor. Köylerin ortak arazilerine meyve ağaçları dikilerek köy bütçelerine gelir sağlanması amaçlanıyor.

Büyükşehir yetkilileri bu kapsamda Kartepe İlçesi Ketenciler Köyü, İzmit İlçesi Karaabdulbaki, Sapakpınar ve Düğmeciler Köylerinde gelir getiren projeleri inceledi. İzmit Akmeşe yolu üzerinde Kartepe Ketenciler Köyü’ne ait 45 dönüm arazi üzerine köye gelir getirmesi amacıyla 550 adet Şebin-Bilecik ceviz çeşitleri ile bahçe tesis edildi. Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından bahçe tesisi planlaması yapıldı. Ceviz fidanları İl Özel İdaresi tarafından yüzde elli hibe projesi kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünce temin edildi.

Büyükşehir Belediyesi bahçenin kuzey doğusunda bulunan Kurtdere sel kapanından sulama projesi planlayarak; 100 tonluk tarımsal sulama deposu, su alım ünitesi, sulama pompası ve bağlantı hatları yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Ketenciler köyü muhtarlığı tarafından 45 Dönümlük ceviz bahçesinin çevresi beton direk ve dikenli tel ile çevrildi. Ceviz bahçesinin hemen yanında bulunan 140 dönüm alan Ketenciler köyü merasının da ıslah edilmesi planlanmakta. Ayrıca Tarımsal sulama deposundan mera ve diğer arazilere su ulaştırılacak .