Enerji Tasarruf Haftası Kutlandı

Haber Tarihi : 18.01.2018 17:57:10 Bilecik’te, Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla Dursun Fakıh İmam Hatip Ortaokulu tarafından etkinlik düzenlendi.
A +   A -

Etkinliğe; Bilecik Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Özgün, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Bilecik Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ) İl Müdürü Kadir Aykut öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende açılış konuşması yapan Bilecik Murat Hüdavendigar Ortaokulu Müdürü Murat Aydoğan, enerjinin günümüzdeki önemini belirterek, “Enerjinin insanın hareketlerinde, insanın günlük yaşantısında çok büyük bir yer tuttuğu muhakkaktır. Bu önemli ihtiyacın bilinçsiz kullanılması, insan geleceğini olumsuz etkiler. Günümüzde enerjinin önemi gittikçe artıyor. Enerji iş görebilme, iş yapabilme gücüdür. Evde, iş yerinde toplum yaşamının her alanında makineler kullanılır. Az emekle kısa sürede büyük işler görülmesini sağlar. Evimizdeki buzdolabı, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi gibi elektrikli aletler işlerimizi kolaylaştırır. Traktör çiftçilerin az zamanda çok iş yapmalarını sağlar. Kullandığımız araç ve gereçlerin, giyeceklerimizin çoğu fabrikada, makinelerle üretilir. Bütün makineler enerji ile çalışır. Makinelerden düzenli ve sürekli olarak yararlanabilmek için enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız. Başlıca enerji kaynaklarımız: elektrik, su, güneş, kömür ve petroldür. Bu enerji kaynaklarından elektriği kendimiz üretiyoruz. Güneş ışığından ve sularımızdan doğal enerji olarak yararlanıyoruz. Yalnız Bilecik Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ ) Sistem İşletme Uzmanı Ali Taşkının slayt gösterisiyle devam ederken, Bilecik Dursun Fakıh İmam Hatip Ortaokulun tiyatro gösterileri, şiir okumaları ve halk oyunları gösterilerinin ardından sona erdi.