‘Europen Frıends Tradıtıonal Toys And Games’ Projesi

Haber Tarihi : 29.11.2012 10:58:39 Europen Frıends Tradıtıonal Toys And Games (Avrupalı arkadaşlar geleneksel oyuncaklar ve oyunlar) projesi kapsamında 8 farklı ülkeden 23 öğretmen ve 10 öğrenci, projeyle alakalı toplantı yapmak üzere Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki Zafer Okulu'na geldi.
A +   A -

Projeyle alakalı bilgi veren Okul Müdürü İsmail Çoma, 2 yıllık sürede tamamlanması hedeflenen projenin geleneksel çocuk oyunları ve el yapımı oyuncakları konu aldığını belirterek, projede Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Yunanistan, İspanya, Slovenya, Romanya, Litvanya ve Belçika ülkelerinin yer aldığını söyledi.

Çoma, projenin amaçlarından bahsederek, “Oyun çocuğun en temel ihtiyaçlarından biridir. Onun fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimi için son derece önemlidir. Fakat günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte yaşam biçiminin değişmesi, kentsel yapılaşmanın getirdiği olumsuz etkenler yüzünden bizlerin çocukluğumuzda oynamış olduğu oyunların artık oynanmaz hale geldiğine şahit olmaktayız. Günümüz çocukları daha çok kapalı mekanlarda bilgisayar, playstation yada diğer oyun konsolları karşısında sosyallikten uzak, hareket alanı kısıtlı oyunları tercih etmekte. İşte bu noktada amacımız çocuklarımızı kendi odalarından ya da oyun salonlarından parklara, oyun bahçelerine, sokak aralarına çekip onları daha sosyal, daha paylaşımcı oyunlar oynamaya teşvik etmek ve teknolojiye ve kentselleşmeye yenik düşmüş çocukluğumuzun vazgeçilmezleri yeri geldiğinde akşam yemeğini bile kaçırdığımız oyunları tekrar gün yüzüne çıkartmak ve onların kuşaklar arası aktarımını sağlamaktır” dedi.

8 farklı ülkeyle değişik faaliyetlerle 2 yıl boyunca kültür alışverişinde bulunacaklarını anlatan Çoma şöyle konuştu: “Avrupa ülkelerinin bu konudaki çalışmalarını görmek, onlara da kendi çalışmalarımızı sergilemek üzere 2 yıl boyunca değişik faaliyetlerle bir kültür alışverişi gerçekleştireceğiz. Ülkemizi, yöremizi en iyi şekilde temsil etme adına arkadaşlarımla beraber çok yoğun bir program oluşturduk. Biz öncelikli olarak şuan okulumuzda düzenlemiş olduğumuz oyuncak tasarımları ve eski el yapımı oyuncakları toplanma kampanyasında bir araya getirdiğimiz ürünleri 30 Kasım 2012 tarihinde sergiye açmayı planlıyoruz. Ayrıca projenin oyunlar kısmı için öncelikli olarak yöremizde oynanan oyunları videolaştırdık ve bu oyunları ortaklarımızın ziyareti sürecince okul bahçesinde öğrenciler ve velilerin katılımı ile bir oyun şenliği halinde gösteri yapacağız. Bu proje ile umarım eskiye yüz tutmuş oyunları tekrar gün yüzüne çıkarıp onların oynanılabilirliğini devam ettirebiliriz. Ayrıca çocuklarımızın yaratıcılıklarını ön plana çıkarıp onların el becerilerine katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize ve tabi ki en az bu amaçlar kadar önemli olan bir diğer hedefimiz öğrencilerin dil becerilerini geliştirebilmek onlara İngilizceyi sevdirebilmek ve İngilizcenin bir gereklilik olduğunu canlı örneklerle gösterebilmek.” Yabancı uyruklu öğrenciler okul bahçesinde düzenlenen coşkulu karşılama karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezlerken, Türkiye’de kalacakları 3 gün süresince çeşitli Türk ailelerin yanında kalacakları bildirildi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !