Mustafa Dedenin Azmi 28 Şubat'ı Yendi

Haber Tarihi : 21.02.2018 10:59:20 28 Şubat sürecinde öğrenci sayısının 8'e düşmesiyle kapanma aşamasına gelen Bilecik'teki Söğüt İmam Hatip Lisesi, bugün 82 yaşında olan Mustafa Işık'ın azmi sayesinde ayakta kaldı İmkanlarıyla doğudaki illerden getirdiği öğrencilerin masraflarını zeytin ve çay toplayarak karşılayan Işık, bugün en büyük mutluluğu okuttuğu öğrencilerin ziyaretiyle yaşıyor Mustafa Işık: 'Her masraf bize ait diye söz verdik fakat paramız yoktu. Trabzon'a gittim çay topladım, İznik'e gittim zeytin topladım. Çay ve zeytin alıp Bursa, İstanbul ve Zonguldak'ta satarak elde ettiğim gelirle öğrencileri okuttum'
A +   A -

HARUN KAYMAZ - Bilecik'in Söğüt ilçesinde yaşayan 82 yaşındaki Mustafa Işık, verdiği mücadele ile Türkiye tarihine "postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinde kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Söğüt Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin ayakta kalmasını sağladı.

Çay ve zeytin toplayıp küçük çaplı ticaret yaparak elde ettiği kazançla o dönem doğu illerinden getirttiği öğrencilerin tüm masraflarını karşılayan Işık, bugün çeşitli mevkilerde bulunan eski öğrencilerin ziyaretinden büyük gurur duyuyor.

İlçede yediden yetmişe herkes tarafından çok sevilen Işık, evine gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Ertuğrulgazi Türbesi'ni ziyaret eden Işık, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Söğüt Anadolu İmam Hatip Lisesinde o dönemlerde yaklaşık 400 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek 28 Şubat sürecinde birçok kişinin çocuğunu okuldan almasıyla sayının 8'e düştüğünü söyledi.

O yıllarda Okul Aile Birliği Başkanı olduğunu ve lisenin kapanma ihtimali nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını anlatan Işık, "Söğüt'ten düz liseden öğrenci geldi, müdürleri, sıralarıyla birlikte geldi. Üşenmeden o dönemde herkese imam hatibin önemini anlattım. Tüm ilçe ve köylerdeki talebelerin ailelerine gittim, çocuğunuzu gönderin dedim. Hepsi yok dedi." ifadesini kullandı.

Söğüt'te başarılı olamayınca farklı arayışlar içine girdiğini dile getiren Işık, şöyle konuştu:

"Bursa'da Kur'ın- Kerim kursu veren bir arkadaşım bana 'bizim de kursumuz kapanıyordu, doğu illerinden öğrenci bulduk' dedi. Bunun üzerine yollara düştüm. Yüksekova'dan başladık öğrenci aramaya. Orada tüm aileleri tespit ettik, tek tek görüştük. Öğrencilerin tüm masraflarını karşılayacağımı söyledim. İmam hatip deyince yüzlerini çevirdiler. Beynimizden vurulmuşa döndük. Sonra Van'a gittik. Sabaha kadar 4 kez kalkıp Yasin-i Şerif okudum. Doğu illerinden çok şükür 28 öğrenci geldi. Bu civarda da 20 öğrenci bulduk ve 48 öğrencinin katılmasıyla okulu açık tutmayı başardık. Zamanla 100 öğrenciyi geçtik."

İlçeye getirttiği öğrencilerin her türlü sorumluluğunu üstlenmenin zorluğunu bildiğini aktaran Işık, "Her masraf bize ait diye söz verdik fakat paramız yoktu. Trabzon'a gittim çay topladım, İznik'e gittim zeytin topladım. Çay ve zeytin alıp Bursa, İstanbul ve Zonguldak'ta satarak elde ettiğim gelirle öğrencileri okuttum. Allah bana bir gün dahi 'evladım param yok' dedirtmedi. Haddinden fazla verdi çok şükür." dedi.

Eskişehir'de aile hekimi olan Osman Mollaoğlu da eşiyle hem Ertuğrulgazi Türbesi'ni ziyaret hem de baba dostu Mustafa Işık'ı bulmak için ilçeye geldiklerini söyledi.

Mollaoğlu, "Mustafa amcayı babamdan çok dinledim. Bu bölgenin çok cefakar ve güzel bir insanı. Allah ondan razı olsun. Biz onu ararken Ertuğrulgazi'nin başucunda bulduk." diye konuştu.

- Getirdiği öğrenciler meslek sahibi oldu

Söğüt Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ali Ünal da 28 Şubat sürecine kadar öğrenci potansiyelinde hiçbir sıkıntı olmadığını, sonrasında öğrenci sayısında hızlı bir azalma yaşandığını söyledi.

28 Şubat sürecinin etkilerini azaltmak için Söğüt'te yaşayan Mustafa Işık'ın doğu illerine öğrenci bulmaya gittiğini bildiklerini anlatan Ünal, şunları kaydetti:

''Doğu illerinden getirilen 40 civarında öğrenci ile lisenin kapanma ihtimali ortadan kalkıyor. Işık'ın verdiği mücadele gerçekten örnek alınabilecek bir olay çünkü kapanma tehlikesi yaşayan öğrencisi azalan bir okulu bugünlere getirmiş. O yıllarda Türkiye'de il merkezinde birçok imam hatip kapanırken bizim okulumuz kapanmamış. Mustafa Işık, getirdiği öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için büyük gayret göstermiş ve birebir ilgilenmiş. Getirdiği öğrenciler, şu an bir meslek sahibi olmuşlar veya başka alanlarda çalışanlar var. Bizim de bu azim ve kararlılıkla yürümemiz gerekiyor.''


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !