Nöbetçi Eczaneleri 'Akıllı Telefon'la Buluyorlar

Haber Tarihi : 04.05.2015 11:26:36 Bilecik ve EskişŸehir'de Türk Eczacıları BirliğŸi 9'uncu Bölge EskişŸehir Eczacı Odası tarafından uygulanmaya konulan sistemde, akıllı telefonlara yüklenen QR kodu, kullanıcılara bir navigasyon cihazı gibi nöbetçi eczanelerin yerini göstererek kolayca bulunmasını sağŸlıyor.
A +   A -

AA muhabirinin aldığŸı bilgiye göre, "Nöbet bilgi ekranı" uygulamasıyla bu iki kentte nöbetçi eczanelere ilişŸkin bilgilere vatandaşŸların rahatça ulaşŸabilmesi için yeni bir uygulama başŸlattı.

Uygulama, akıllı telefon kullanıcıların, cihazlarına eczanelerin dışŸ bölümlerine konulan QR kodunu yüklemesiyle çalışŸıyor. Bu sistemde hem nöbetçi eczanelerin yeri gösteriliyor hem de hava durumu, ilaçların kullanımı, güncel olaylar gibi konularda bilgiler veriliyor.

Oda BaşŸkanı Yücel Yenilmez, AA muhabirine yaptığŸı açıklamada, vatandaşŸlar nöbetçi eczaneleri görebilsin ve değŸişŸen nöbetçi eczane olursa güncellemeyi sağŸlayabilmek için nöbetçi eczanelere ekran taktıklarını dile getirdi.

Ekranların gece belli bir saatten sonra uygulamaya başŸladığŸını belirten Yenilmez, "O ekranda nöbetçi eczaneye nasıl gideceğŸinizin de bilgisi var. Bunun yanında bir de akıllı telefon uygulaması yaptırdık. QR kodu okuyucu sistemi indirdiğŸiniz zaman bulunduğŸunuz bölgeden en yakın nöbetçi eczaneye yürüyerek yada araçla nasıl gideceğŸinizi güzergahını veriyor" dedi.

Yenilmez, nöbetçi eczane listeleriyle ilgili çok ciddi şŸikayetler aldıklarını aktararak, şŸunları kaydetti:

"Karanlık okunmuyor, güncellenmiyor' diye şŸikayet alırdık. Bu uygulamayı başŸlattığŸımızdan beri hiçbir vatandaşŸ şŸikayeti almıyorum. VatandaşŸlar uygulamamızdan memnun. Bu uygulama uygulamaya koyduğŸumuzdan beri hiç şŸikayet almadık. Bu uygulama ilk olarak bizim bölgemizde başŸladı ama daha sonra Kütahya ve TekirdağŸ'da kullanılmaya başŸladı. Bu uygulamanın Türkiye'ye yayılacağŸını düşŸünüyoruz."

Bilecik'te faaliyet gösteren eczacı Erkan Beler, yeni sistem sayesinde vatandaşŸların nöbetçi eczanelerin adreslerini bulmakta zorluk çekmediğŸini söyledi.

Nöbet bilgi ekranının, otomasyon ile internete bağŸlı bir sistem olduğŸunu belirten Beler, şŸöyle konuşŸtu:

"Bu uygulama Bilecik'te 18 eczane için geçerli. Sistem iki bölümden oluşŸuyor. Biri eczanenin içinde, diğŸeri de dışŸında. DışŸarıdaki ekran sayesinde akıllı telefonlar, nöbetçi eczane için yer ve yön tarifi yapıyor. İkinci sistemde, ekranda kullanılan ilaçlarla ilgili bilgi veriliyor ve aynı zamanda hava durumundan güncel olaylara kadar hastalarımıza sağŸlıklı bir uygulama sunuyor. Nöbet bilgi ekranı, nöbetçi eczaneye ulaşŸabilmeleri için hem adres hem telefon bilgileri hem de cep telefonuyla QR kodu ile Küresel Konumlama Sistemi (GPS) uygulaması ile nöbetçi eczanenin yer ve yönünü bildiriyor. Yabancı bir kişŸi nöbetçi eczaneyi bilmiyorsa cep telefonuna QR uygulamasını indirerek yer ve yönünü bulabilecek."

Beler, uygulamanın günün 24 saati kullanılabildiğŸini sözlerine ekledi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !