Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ünver'in Çiftçi Ziyareti

Haber Tarihi : 14.01.2014 16:03:38 Bilecik'in Osmaneli ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, kendi imkanlarıyla toz biber üretimi yapan çiftçileri ziyaret etti.
A +   A -


Ziyaret esnasında çiftçilerin sorunlarını dinleyen Ünver, Türkiye'nin, dünyada biber üretiminde üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Ünver, Osmaneli de yaklaşık olarak 12 bin ton kadar sofralık, dolmalık ve yağlık toz biber üretimi yapıldığını anlatarak, "Biz ziraat odası olarak bazı firmalarla ilçemizde salça, konserve, toz biber kurutma ve öğütme ve meyve suyu fabrikası kurmak için görüşmeler yapmaktayız. İlçemize ve çiftçilerimize daha iyi hizmet vermek, çiftçilerimizin ürettikleri ürünlerini daha iyi pazarlayabilmesi için firmalarla görüşüyoruz. Bütün uğraşlarımız, çiftçilerimizin ürünlerini değerlendire bilmek ve Osmaneli’nin adını duyurmaktır" dedi.

Çiftçi Murat Beyhan ise, her tarım ürününün üretiminin zor olduğu gibi biberin de meşakkatli bir süreçten geçilerek toz haline getirildiğini ifade ederek, "Eskiden 1 kilogram toz biber parasıyla bir işçi çalışıyordu. Şimdi ise 5 kilogram biber parasıyla bir işçi çalışıyor ve yaptığımız toz biberin fiyatı 5 ila 6 lira. Ürünlerimiz para yapmıyor. Bizden alınan biberleri tüketicilerimiz marketlerden ve bakkallardan 20 liraya alıyorlar. Bu arada parayı kazanan aracı oluyor. Biz yetkililerden çiftçilerin haklarının korunmasını istiyoruz ve ilçemize kurutma ve öğütme tesislerinin kurulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Çiftçinin şikayetlerini dileyen Ünver de, sorunların, çiftçilerin ve kurumların birleşmesiyle aşılabileceğini kaydetti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !