Osmanlı El Sanatları Turizme Kazandırılıyor

Haber Tarihi : 12.05.2014 12:02:16 Bilecik’in 2014 turizm ve tanıtım yılı olması kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında, Osmanlı el sanatları kadın eliyle yeniden hayat bularak turizme kazandırılacak.
A +   A -


Bilecik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Osmanlı El Sanatları Merkezi’nde İŞKUR’un işbirliğiyle Bilecik yöresine özgü, Osmanlı el ve temaşa sanatları kursları veriliyor. Dokuma ve ahşap boyama ile başlayan kurslarla, Bilecik’e gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin hediye alımı sağlanacak. Bu durum Bilecik’in turizm gelirine katkı yapacağı gibi, kursiyerlerin ev ekonomisine de ek gelir getirecek.

KURSLARDA YAPILAN SANATLAR
Kurslarda sehpalar, peçetelikler, süs ahşap işlemeli aynalar, kabaktan yapılan lambalar, süs tepsileri, şemsiyelikler, minik süs kutuları, ahşap takı asma organizeleri, raflar, gazetelikler gibi ürünler ortaya çıkarılıyor. Bilecik Belediyesi tarafından tescillenen “Bilecik Bezi” ise Osmanlı El Sanatları Merkezi’nde ilmek ilmek işlenmeye devam ediliyor. Bilecik Bezi, 14 kursiyer tarafından devam ettirilen dokuma kursunda tamamen el işi olarak ahşap dokuma tezgahlarında aslına uygun olarak üretiliyor. Ayrıca Bilecik bezinden üretilen ürünler olarak Bilecik peşkiri, keseler, peştamallar, bayan iğne oyaları, masa örtüleri, şallar, bay kaşkolları, Bilecik poşusu, otantik çanta, perde ve benzer tekstil ürünleri kursa katılan ev hanımlarının ellerinde hayat yeniden hayat buluyor.

TURİZM ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR
Bilecik’te turizm alanında yapılan çalışmalar hız kesmiyor. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) mali desteği ve Bilecik Belediyeler Birliği’nin yürütücülüğünde sürdürülen çalışmalar, “Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor” projesi adı altında yürütülüyor. Proje, başta Bilecik merkez olmak üzere tüm ilçe, belde ve köyleri kapsıyor. Bilecik’in turizm alanında tanıtımının yapılarak kalkınmasını hedefleyen proje, Osmanlı bezi, Osmanlı el sanatları, Şeyh Edebali Türbesi gibi Osmanlı’yı temsil eden çok sayıda ögeyi de büyük bir hassasiyetle ele alıyor. Böylelikle hem ilin turizminin gelişmesine, hem de manevi değerlerinin öne çıkartılmasına katkı sağlanmış olunuyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !