Padişah Tablolarını Külliye'de Sergilemek İstiyor

Haber Tarihi : 02.05.2018 10:04:39 Türkiye ve yurt dışında 50'den fazla sergi açan ressam Yedikardeş, uzun zamandır üzerinde çalışıp hazırladığı Osmanlı padişahları yağlı boya tablolarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sergilemenin hayalini kuruyor Ressam Yedikardeş: '36 sultanın her portresini 100'e 100 santimetre ölçülerde resmettim. Yanlarına, yaptırdığı güzel eserlerden bir tanesi ve tuğrasını ekledim. Kanunu Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Abdülhamit Han'ı 150'ye 150 santimetre büyüklüğünde yaptım'
A +   A -

Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Viyana, ABD gibi birçok ülkede 50'den fazla sergi açan ressam İsmet Yedikardeş, uzun çabaların ardından hazırladığı Osmanlı padişahları yağlı boya tablolarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sergilemek istiyor.

Mardin'de ilkokul öğrencisiyken saman kağıda yaptığı sonbahar resmini gören öğretmenin açtığı yolda yürüyen ve "Mardin'i dünyaya tanıtan ressam" olarak anılan İsmet Yedikardeş, bugüne kadar yaptığı çalışmaları, Osmanlı padişahları tablolarından oluşan sergiyle taçlandırmak için hayal kuruyor.

Yaşam öyküsü ve hayallerini AA muhabiriyle paylaşan 71 yaşındaki Yedikardeş, farklı dinlerin bulunduğu, barış içinde yaşayan kent Mardin'de doğduğunu dile getirdi.

Mardin'in dünyaya örnek bir şehir olduğunu belirten Yedikardeş, ilkokul, ortaokul ve liseyi orada bitirdiğini ve kendisini ilkokul ikinci sınıfta öğretmenin keşfettiğini söyledi.

Yedikardeş, resme başlamasını şöyle nakletti:

"Rahmetli Hüsniye Hanım beni keşfetti. Bir sonbahar resmi çizmişim, bilmeyerek perspektif kullanmışım. Sonbahar yapraklarının ağaçlardan süzülüşünü, yerlere düşmesini yapmışım. Başıma dikildi hocam, 'Oğlum, sen ressam olacaksın.' O zamanlar bilmiyordum ressam nedir, neyin nesidir. Annem, babam çok ileri görüşlüydü, iftihar ediyorlardı bu resimleri yapmamdan dolayı."

Öğretmenimin yeteneğini keşfetmesiyle onun açtığı yoldan yürüyerek, Güzel Sanatlar Akademisinde okuduğunu dile getiren Yedikardeş, şöyle devam etti:

"Almanya'da seramik, resim, heykel bölümünü bitirdim. Gerek yurt içi gerek yurt dışında 50'den fazla sergi açtım. İlk sergim TBMM Şeref Salonunda açıldı. Türkiye, Almanya, Viyana, ABD gibi birçok ülkede sergilerim açıldı. İlk sergimi kendi memleketimi tanıtmak için açtım. Tüm insanlığa örnek olsun diye, tüm insanların nasıl dostluk ve barış içinde yaşadıklarını mimarisi ve kültürüyle tanıtmak istedim."

- Osmanlı padişahlarının serisini yaptı

Yedikardeş, bugüne kadar yaptığı çalışmaları uzun yıllardır üzerinde çalıştığı projeyle taçlandırmak istediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Osmanlı padişahlarının serisini yaptım. İmkan tanınırsa bunu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açmak istiyorum. 36 sultanın her portresini 100'e 100 santimetre ölçülerde resmettim. Yanlarına, yaptırdığı güzel eserlerden bir tanesi ve tuğrasını ekledim. Kanunu Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Abdülhamit Han'ı 150'ye 150 santimetre büyüklüğünde yaptım. Şu anda bitme aşamasında, küçük detaylar kaldı, inşallah teklifimi ilgili yerlere ileteceğim."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !