Saçma İle Vurulan Leylek Tedavi Altına Alındı

Haber Tarihi : 25.08.2017 11:52:16 Bilecik’te kimliği belirlenemeyen şahıs veya şahıslar tarafından şaçma ile vurularak kanadı kırılan leylek, Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alındı.
A +   A -

Konu hakkında İHA muhabirinde açıklama yapan Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Nedret Avcı, yaralı leyleğin Doğa Koruma Şube Müdürlüğü tarafından kendilerine getirildiğini söyledi.

Leyleğe yapılan müdahalede kanadında saçma olduğunu anlatan Avcı sözlerine şöyle devam etti:

"Yaptığımız operasyonla saçmayı çıkarttık. Kanadında bir kırık vardı, kırığını tamir ettik. İyileşme süresince barınağımızda bakacağız. İyileşme sürecinden sonra doğaya geri bırakacağız. Bu sene leylek vakası çok sık gelmeye başladı.

Bu barınağımızdaki bu sene 10’uncu leylek. Elektrik tellerine takılıp kanadı kırılan avcılar tarafından veya vatandaşlar tarafından saçmayla vurulan leylekler bunlar doğa hayvanı, zararsız hayvanlar, faydalı hayvanlar. Bunları bir zarar vermeyelim. Olursa da gelsinler tedavilerini yapıp doğaya geri salıyoruz, bırakıyoruz. Barınağımızda kanatlı hayvanlar için özel bir yer yapıyoruz. Bundan sonra bütün kanatlı hayvanların tedavisini barınağımızda yapacağız."

Öte yandan yaralı ve kanadı kırık leyleğin günlük muayenesi yapıldıktan sonra leylek Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi içinde serbest alanda hayatına devam ediyor.