'Sarıkız'ın Gözyaşı' İçin Geldiler

Haber Tarihi : 06.05.2018 10:10:33 Bilecik'te yılın sadece bir günü Sarıkız mevkisindeki kayadan sızan ve şifalı olduğu ifade edilen suya yöre halkı yoğun ilgi gösteriyor Ziyaretçilerden Ergün: 'Her Hıdrellez'de geliyoruz. Burada su akıyor, dilekte bulunuyoruz. Suyu yüzümüze şifa niyetine sürüyoruz'
A +   A -

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde, her yıl sadece 6 Mayıs'ta Sarıkız mevkisindeki kayadan sızarak akan ve şifalı olduğuna inanılan Osmaneli'de olduğum için uğramak istedim." dedi.

Ziyaretçilerden Merve Ergün ise "Her Hıdrellez'de geliyoruz. Burada su akıyor, dilekte bulunuyoruz. Suyu yüzümüze şifa niyetine sürüyoruz." ifadesini kullandı.

Osmaneli ilçesinden Zeki Fırat da Sarıkız'ın gözyaşlarının ancak bu saatte aktığına inandıklarını ve bu nedenle sabah erken saatte geldiklerini söyledi.

Osmaneli'den Ünsa Özet, geçmiş yıllarda bölgede ateş yakıldığını ve daha çok ilginin olduğunu dile getirerek, "Sabaha kadar Sarıkız'ın ağlamasını beklerdik. Gençler daha çok ilgi gösterirdi o zamanlar." görüşünü aktardı.

- ''Sarıkız ve sarı su" rivayeti

Rivayete göre, Sarıkız, Osmanlı Devleti kurulmadan önce bölgede yaşayan bir beyin kızıdır. Bir çatışma sırasında Sarıkız'ın yönettiği birlik yenik düşer. Yaralanarak ölen Sarıkız'ı, babası bugün suyun çıktığı mevkide gömer.

Sarıkız'ın, suyun çıktığı yerde yattığına, akan suyun da Sarıkız'ın gözyaşı olduğuna inanılıyor. Sarı su, sadece mayıs ayında bir gün, genellikle de ilk haftasında damla damla akıyor. Buraya genellikle kısmet arayan bekar kız ve erkeklerin yanı sıra şifa arayan hastalar geliyor. Suyun çıkmasıyla oluşan ve alna sürülen çamurun baş ağrısını giderdiğine ve uğur getirdiğine inanılıyor.