Söğütlülerden Üniversite Öğrencilerine 'Sokakta Sahur'

Haber Tarihi : 25.05.2018 11:05:16 Bilecik'in Söğüt ilçesinde öğrenim gören üniversite öğrencilerine, ramazan boyunca her gece bir esnaf tarafından 'sokakta sahur' imkanı sunuluyor Osmanlı Kültür Kayıboyu Derneği Başkanı Yaşar Demirci: 'Arkadaşlarımız her sahur karınlarını doyuruyor, muhabbet ediyorlar. Hocalarımız Osmanlı tarihi anlatıyor. Amacımız Osmanlı tarihini tam olarak anlatmak. 30 gün boyunca her gece bu programımız devam edecek'
A +   A -

HARUN KAYMAZ - Bilecik'in Söğüt ilçesinde öğrenim gören üniversite öğrencileri için ramazan boyunca her gece bir esnaf tarafından "sokakta sahur" etkinliği düzenleniyor.

Osmanlı Kültür Kayıboyu Derneğinin, Söğüt esnafının desteğiyle hayata geçirdiği proje kapsamında ilçe meydanında, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Söğüt Meslek Yüksekokulu öğrencileri için sahurda masalar kuruluyor.

Bu sayede ailelerinden uzakta öğrenim gören ve maddi sıkıntılar yaşayan çok sayıda öğrenci, esnafın da katıldığı sahur sofrasında hem ramazanın maneviyatını yaşıyor hem de sohbet etme fırsatı buluyor.

- "Her gece yemeği bir esnaf kardeşimiz karşılıyor"

Osmanlı Kültür Kayıboyu Derneği Başkanı Yaşar Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldır arkadaşlarıyla bu organizasyonun hayalini kurduklarını belirterek hem gelenek ve göreneklerini sürdürmeyi hem de Osmanlı tarihini gençlere daha iyi anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

Demirci, ilçe esnafının kendilerini büyük destek verdiğini vurgulayarak "Kuruluşun ve kurtuluşun beşiği Söğüt'ümüzde 11 ayın sultanı ramazan ayında, dernek olarak harekete geçtik. Arkadaşlarımız her sahur karınlarını doyuruyor, muhabbet ediyorlar. Hocalarımız Osmanlı tarihi anlatıyor. Amacımız Osmanlı tarihini tam olarak anlatmak. 30 gün boyunca her gece bu programımız devam edecek. Her gece yemeği bir esnaf kardeşimiz karşılıyor." diye konuştu.

Derneğin hiçbir siyasi amaç gütmediğini aktaran Demirci, tek amaçlarının dua almak ve gönül birliğini kurmak olduğunu dile getirdi.

- Öğrenciler memnun

Söğüt Meslek Yüksekokulu öğrencisi Atakan Demir de İstanbul'dan geldiğine işaret ederek "Öğrencilik hayatımız güzel geçiyor. Esnaflar, dernekler sağ olsun yemeğimizi veriyorlar. Ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar. İstanbul'da böyle bir uygulama hiç görmedim." dedi.

Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencisi Halit Değirmenci de İstanbul Zeytinburnu'da oturduğunu dile getirerek "Güzel bir yardımlaşma örneği, emeği geçenlerden Allah razı olsun." ifadesini kullandı.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !