Türkiye Kamu-Sen Bilecik İl Temsilciliği'nden Bayır Bucak Türkmenlerine Yapılan Saldırıya Tepki

Haber Tarihi : 24.11.2015 11:01:38 Türkiye Kamu-Sen Bilecik İl Temsilcisi Ömer Yel, Bayır Bucak Türkmenleri’ne yapılan saldırıya tepki gösterdi.
A +   A -

Yel, yaptığı açıklamada, Hatay’ın güneyindeki Bayır-Bucak Türkmenleri’nin katliam tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran’ın da desteğiyle Türkmen Dağı’nda ilerleyen Suriye ordusunun, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzere olduğunu anlatan Yel, şöyle devam etti:

İran destekli Suriye Ordusu; Türkmen Dağı’na girmiş, stratejik Gımam Tepesi’nin düşmesiyle ilk adımını attığı Bayır Bucak harekâtında, bölgenin merkezi durumundaki Kızıldağ’ın da Türkmenlerin elinden çıkmasıyla Bayır Bucak genelinde Rusya-Esad hâkimiyeti kurulmuştur. Şu anda 10 bin kadar sivil, bombalardan kaçarak Türkiye sınırına akın ederken 25 bin dolayında Türkmen kardeşimiz de bir katliamla karşı karşıyadır. Soydaşlarımız çok zor durumdadırlar. Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmensiz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail’in arzuladığı Büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır. Bölgeden çığlıklar yükselmekte, yüreklerimiz yanmaktadır. Yetkililer, Türkmen kardeşlerimize her türlü desteği vermek için bütün imkânları kullanmalıdır. Nasıl ki İran, Şiiler gerekçesiyle bölgede söz sahibi ise Türkiye, Türkmen kardeşlerimiz için sesini yükseltmelidir.”


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !