Tuskon Genel Sekreteri Günay: Türk İşadamlarını Dünya İle Bütünleştirdik

Haber Tarihi : 28.04.2011 04:20:53 Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Dr. Mustafa Günay, TUSKON’un, başta Anadolu sermayesi olmak üzere Türk işadamlarını dünya ile bütünleştirdiklerini söyledi.
A +   A -

Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Dr. Mustafa Günay, TUSKON’un, başta Anadolu sermayesi olmak üzere Türk işadamlarını dünya ile bütünleştirdiklerini söyledi.

Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD)’nin davetlisi olarak Bilecik’e gelen Mustafa Günay, Subaşı Restorant‘ta sanayici ve işadamları ile bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Günay, Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la birlikte ekonomi alanındaki sivil toplum kuruluşlarının sayısının artmaya başladığını, TUSKON’un temellerinin de bu şekilde atıldığını ifade etti. Günay, “Rapor hazırlayan değil, icraat yapan” bir sivil toplum kuruluşu olduğu için TUSKON‘un bugün uluslararası bir marka haline geldiğini ifade etti. TUSKON’un tüm iller ve büyük ilçeler olmak üzere 161 derneği, 31 bin üyesi ve 150 ülkede de temsilciliğinin olduğuna dikkat çeken Günay, ‘ticaret ve yatırım’ sloganı ile başlattıkları uluslar arası çalışmalarla, Afrika‘dan Asya‘ya, Avrupa‘dan Pasifik‘e kadar dünyanın dört bir tarafından işadamlarını Türkiye’ye getirdiklerini, Türkiye’den binlerce işadamını da dünyanın dört bir köşesine götürdüklerini söyledi. Bu sayede yurt dışından gelen işadamlarının ülkede ticaret yaptığını, yurt dışına giden işadamlarımızın ise o ülkelerde büyük yatırımlara imza attığını kaydeden Günay, bu sayede dünyanın dört bir tarafından ülkeye giren sıcak paranın ülkedeki ekonominin istikrarında rol oynadığının altını çizdi. Bu başarıda yurt dışındaki Türk okullarının da büyük katkısı olduğunu vurgulayan Günay, devletin de dış ticaret konusunda büyük desteklerinin olduğunu anlattı.

    "AVRUPA‘DA MARKA SATIN ALIN"

    Türkiye’nin dünyaya marka ihraç etmeye başladığını, bu markaların ülkede orta dereceli marka olmasına rağmen gittikleri ülkede bir numara markalar haline geldiğine dikkat çeken Günay, "Avrupa’nın yaşlandığına, markasını devredecek kimsenin olmadığına da işaret etti. Günay sözlerini şöyle sürdürdü:

    “Avrupa yaşlanıyor. Avrupa’nın markaları da yaşlanıyor. Şu anda Avrupa’da 200 yıllık markalar var. Ancak bu markaları devredecek çocukları akrabaları yok. Bu yüzden bu markaları çok uygun fiyata satı n alabilirler. Bu demek değildir ki kendi markanı yok et. Yani arabanın yanında hızlı trene de bin. Hızlı trene binmem, araba almamam anlamına gelmez. Markalar da böyledir. Kendi markanı oluşturmaya devam ederken uluslar arası bir markayı da al. Avrupa bankaları çok uygun krediler de veriyor.”