Üniversite Öğrencilerinin '25 Kuruş'unu Belediye Ödeyecek

Haber Tarihi : 19.02.2018 16:34:55 Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, şehir içi minibüslere yapılan 25 kuruşluk zamdan sonra Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencilerinin gösterdikleri tepkilerin ardından, "Fiyat artışıyla öğrenci kardeşlerimizin uğradığı zararı karşılamak için belediyemize müracaat halinde bu zarar karşılanacak" dedi.
A +   A -

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, son günlerde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencilerinin şehir içi minibüslerine yapılan 25 kuruşluk zamdan sonra gösterdikleri tepkiler nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Yağcı, geçen ay Bilecik Belediyesi Meclis Toplantısının minibüsçülerin talebi üzerine fiyatlarda bir düzenleme yaptıklarını söyledi.

Bu düzenlemeye ilişkin olarak 1,5 TL olan öğrenci fiyatını 1 lira 75 kuruş olduğunu anlatan Başkan Yağcı, "Tabi bu zammı yapmamızın sebebi minibüsçü kardeşlerimiz talebi üzerine oldu. Minibüsçü esnafımız da bizim esnafımız. Öğrenci kardeşlerimiz var onlar da bizlerin misafiri, emaneti ve onlarla da bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz ama yapmış olduğumuz bu zam öğrenci kardeşlerimiz açısından bir mağduriyete neden oldu iddiası var. Bu noktada gerekli araştırmaları yaparak zam yapmadan önce bunu arkadaşlarla görüştük. Diğer şehirlerdeki minibüs fiyatlarını araştırdık, tespit ettik. Onlar göz önüne alarak bu zammı gerçekleştirdik. Bu zam bize talep edildi, bizlerde bunun üzerine böyle bir şey yaptık. Rastgele bir zam oldu anlayışında değiliz" dedi."3 ay boyunca bin öğrenciye aradaki fark tahsil edilecek"

Başkan Yağcı, öğrencilerin Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Gürkan Danık aracılığıyla kendisine ulaştıkları anlatarak, "Onların bu durumdaki rahatsızlıkları ve mağduriyetlerine ilişkin yoğun talep geldi ve bizler değerlendirdik. Biz minibüsçü arkadaşlarımızla yönetimiyle görüştük. Belediye olarak bu işe bu noktada bir çözüm bulma adına istekte bulunduk. Tabi belediye bir kamu kurumu ve suç ve sükununu sağlama, huzurunu sağlama konumunda ve durumundayız. Bu öğrencilerimize ilişkin sıkıntı çeken kardeşlerimizin bu ihtiyaçlarını karşılama noktasında bundan sonra yapılacak uygulamada önümüzdeki Pazartesi günü başlamak üzere bu fiyat artışıyla öğrenci kardeşlerimizin uğradığı zararı karşılamak için belediyemiz müracaatlar halinde bu zararı karşılayacak, nakit olarak kendilerine tahsis edilecek. Bu noktada 3 ay boyunca bu fark bin öğrenci sınırıyla farklılıklarından doğan bu aradaki farka ilişkin olarak gerekli destekler verilecek. Öğrencilerimizi seviyoruz. Onlarla bu şehrin çok renkli olduğuna, çok güzel olduğuna inanıyoruz. Her platformda onların yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Kimliği ile başvurana destekler verilecek"

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 26 Şubat pazartesi günü itibariyle belediyeye kimliği ile müracaat eden öğrencilerin mağduriyetlerini karşılayacaklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İhtiyaç duyan öğrencilerimize bu noktada öğrenci kimliğini göstererek aradaki farkı belediye olarak sosyal destek anlamında ödemek istiyoruz. Buna ilişkin olarak şimdi biz öyle bir şey bu zam minibüsçü esnafımıza haksız kazanç zammı değil. Minibüsçü esnafımızın bu anlamda gerçekten fiyat artışlarına göre, diğer şeylerine göre hak ettiğine inandığımız bir zam. Ama bir taraftan bunu yapınca öğrenci kardeşlerimizin bir mağduriyet iddiaları olunca bunlara ilişkin olarak bizde belediye olarak sosyal belediyeciliğin gereği bu aradaki farkı nasıl giderebiliriz noktasında istişarelerde bulunduk. Bu aradaki farkı böyle giderelim, devamında da yaz dönemi geliyor. Yaz dönemiyle birlikte zaten bu olay devam edecek. Ama bizim esas hedefimiz; inşallah minibüsçü kardeşlerimize de diyoruz bunun yanında inşallah bu kart sistemine geçiş yaparsak bundan hepimizin faydalanacağı güzel sonuçlar çıkacak. Hem belediye anlamında, hem minibüsçüler anlamında, hem de öğrenci kardeşlerimiz açısından güzel sonuçlar olacak. İnşallah ileriye doğru böyle işbirliği içerisine girerek, kart sistemine de geçersek o noktada hepsi içinde güzel olur."

Öğrencilere mangal partisi

Öğrencilere sucuk partisi sözü olduğunu hatırlatan Başkan Yağcı, "Üniversite öğrencilerimize yapmış olduğumuz konserimizde bir sözümüz vardı. Kar yağdığında beraber onlarla sucuk partisi yapacaktık ama kar yağmadı. Fakat böyle giderse karın da yağacağı yok. Önümüzdeki hafta inşallah onlarla uygun bir günde bir değerlendirme yaparak inşallah o sözümüzü de yerine getireceğiz" şeklinde konuştu.