'Vicdan Konvoyu' 6 Bin 500 Yemeniyle Sınıra Gidecek

Haber Tarihi : 26.02.2018 09:57:13 MemurSen Kadın Kolları Komisyonu önderliğinde 55 ülkeden sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar, '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' dolayısıyla oluşturulacak konvoyla otobüslerle Hatay'a gidip Suriye sınırında tellere oyalı yemeni bağlayacak MemurSen Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Öçal: 'Birleşmiş Milletlerin verilerine göre Suriye'de 6 bin 550 kadın şu an hapishanelerde mahkum ve sistematik işkence görüyor. İnsanlık dışı uygulamalara maruz durumda. Dünyanın dikkatini bu konuya çekmeyi planlıyoruz'
A +   A -

Memur-Sen Kadın Kolları Komisyonu önderliğinde 55 ülkeden sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla, Suriye'de kadınlara uygulanan insanlık dışı muameleyi protesto etmek ve dünya gündemine taşımak için "Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu" oluşturarak, otobüslerle Hatay'a gidip sınırdaki tellere 6 bin 500 oyalı yemeni bağlayacak.

Memur-Sen Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Habibe Öçal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nün artık salonlarda düzenlenen programlarla kutlanmasını istemediklerini söyledi.

Kadınlar için özel olan bu günde çeşitli aktiviteler yapmak istediklerini anlatan Öçal, "Birleşmiş Milletlerin verilerine göre Suriye'de 6 bin 550 kadın şu an hapishanelerde mahkum ve sistematik işkence görüyor. İnsanlık dışı uygulamalara maruz durumda. Dünyanın dikkatini bu konuya çekmeyi planlıyoruz. Bu amaçla Türkiye'deki ve dünyadaki sivil toplum kuruluşlarının, İHH, Özgür-Der, Memur-Sen ve birtakım sivil toplum kuruluşlarının içinde bulunduğu bir Vicdan Konvoyu oluşturuyoruz." dedi.

Kadınların uğradığı insanlık dışı uygulamaları protesto etmek ve dünya gündemine taşımak için 6 bin 500 oyalı yemeniyi sınıra götürüp tellere bağlayacaklarını belirten Öçal, şunları kaydetti:

"Bu olaya dikkat çekmek istiyoruz. Bir an önce bu kadınların mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. 55 ülkeden çeşitli sivil toplum kuruluşlarından katılımcımız var. 6 Mart'ta İstanbul'dan hareket edecek otobüslerden oluşan Vicdan Konvoyu, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Adana güzergahından geçerek Hatay'a varacak. Burada Suriye sınırında oyalı yemenileri tellere bağlayacağız. Fırsat olduğu takdirde kamplarda kalan kadınlara yemenilerini vereceğiz."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !