'yargı Kararına Uymayan Bankalar İcraya Verilecek'

Haber Tarihi : 13.09.2013 Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Tüketici Hakları Derneği Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı, tüketici sorunları hakem heyeti ve yargı kararlarına uymayan bankaların icraya verilebileceğini söyledi.
A +   A -

Dernek binasında yaptığı açıklamada, tüketici sorunlarını çözen, hukuk kararlarına uyan bankalara teşekkür ettiğini ancak ne yazık ki bazı bankaların hukuk tanımadığını söyleyen Sabırlı, bu bankaların dosya masrafları ve yıllık kart aidatları hakkındaki hakem heyeti kararlarını hiçe saydığını savundu. Yargıtay kararı olmasına rağmen bankaların yoksul ve dar gelirli tüketicilere gözdağı vererek haklarını aramalarına engel olduğunu iddia eden Hayrettin Sabırlı, şunları belirtti:
"Tüketicilerin hak arama yollarını tıkamak için şeytanın aklına gelmeyecek numaralar yapıyorlar. Ne acı bir durum. Bazı banka çalışanları kraldan çok kralcı davranarak tüketicileri korkutmak istemekte, 'Dosya masraflarını alırsanız bunun dört katını ödemek zorunda kalırsınız' gibi aslı astarı olmayan söylemlerde bulunmaktadırlar. Bu söylemlerde bulunan banka çalışanları hakkında yasal yollara başvurulabilir. Evet bankalara, 'Hodri meydan' diyoruz. Artık tüketiciler uyandı, haklarını söke söke alıyorlar. Türkiye yargısına güveniyoruz. Hiçbir kurum ya da kişi, yargı kararlarının üzerinde olmadığını bilmelidir ve yargı kararlarına uymalıdır. Özellikle tüketicilere belge vermeyen, belge için para isteyen kamu bankaları uyarılmalıdır. Artık sıra tüketicilerde. Tüketici sorunları hakem heyetleri kararlarına uymayan, yargı kararlarına uymayan bankaların icraya verilebileceğini söylüyoruz. Tüketicileri uyarıyoruz: Sorunlarını çözen, yargı kararlarına uyan, bilgi ve belge verirken sorun çıkarmayan, para istemeyen bankaları tercih etsinler."