Yeniköy'de 'Hıdırellez Kültür Ve Bahar Bayramı''

Haber Tarihi : 07.05.2018 12:33:35 Bilecik Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Yeniköy Muhtarlığı iş birliğinde ’’Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı’’ etkinliği
A +   A -

Yeniköy’de düzenlendi.

Etkinliğe katılan Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, yaptığı konuşmada, Anadolu’nun enteresan bir medeniyetler beşiği olduğunu ifade ederek, baharın başlangıcında nevruzu, ürün sezonunda da Hıdırellezi kutladıklarını söyledi.

Anadolu’nun öylesine kutlu bir medeniyet olduğunu, dünyaya öğretecek o kadar çok şeyinin bulunduğunu belirten Vali Büyükakın, ’’Tüm doğayla, evren ile uyum içinde tabiatın bize verdiklerine şükretmek maksadıyla Hıdrellez kutlamasını düzenliyoruz. Tarih boyunca biz dünyaya çok şey öğrettik, hala öğretiyoruz, bundan sonra da öğreteceğiz. Ülkemiz son dönemde özellikle böyle bir uçağın pistten kalkış noktasına gelmiş vaziyette. Doğum sancıları yaşıyoruz, etrafımızda büyük oyunlar oynanıyor, büyük hesaplar yapılıyor ama bizim milletimiz tarihin her safhasında kurtuluş savaşından sonraki süreçte de her zaman bağımsızlık üzerine ve bu milletin bölünmez bütünlüğü üzerine ne fedakarlık yapması gerekiyorsa yapmış. Şüphesiz bunun beslenme kaynağı Anadolu’nun kültürünü oluşturan, mimarı olan Horasan erenleri, Hacı Bektaş-ı Veli, Hoca Ahmet Yesevi, Mevlanalar, Yunuslar. Biz böyle bir mirasa sahip olduğumuz için şüphesiz çok şanslıyız. Bugün itibarıyla bizim bu medeniyeti tekrar yeniden gelecek nesillere aktarmak için yeniden yorumlayarak, dünyaya yeniden anlatarak, hem bölgemizde hem dünyada yapacağımız çok şeyler var. Şüphesiz bu birliktelikler, bu kutlamalar vesilesiyle bir araya geliyoruz. Bu vesileyle önümüzdeki süreçte ülkemizin birliğinin, beraberliğinin devam etmesi Bilecik’in her zamankinden çok daha güçlü bir şekilde yarınlara ulaşması ve kardeşliğimizin daha da pekişmesini temenni ediyorum’’ dedi.

"Hıdrellezin bolluk, bereket ve huzur içerisinde geçmesini temenni ediyorum"

TBMM Başkanvekili ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ise; Bilecik’te, hıdrellez şenliklerinin Türkiye’nin 81 vilayetinin 900’den fazla ilçesinden kutlandığını ifade ederek, ’’Bilecik’te, birlik ve beraberliği sağlayan, baharın müjdecisi olan Hıdrellez şenliklerini Türkiye’nin birçok ilinde nasip olmayan bir etkinlik düzenleniyor. Hıdrellezin bolluk, bereket ve huzur içerisinde geçmesini temenni ediyor, yapılacak 24 Haziran seçiminde Türkiye’nin kazanmasını, Bilecik’in kazanmasını temenni ediyorum’’ diye konuştu.

Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Kocabıçak ise Nevruz ve Hıdırellez gibi bahar bayramlarının ve adetlerinin asırlardır Türklerin arasında coşkuyla kutlandığını kaydetti.

Belediye Başkanı Nihat Can, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, Kaymakam adayı Ahmet Nuri Demir, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Yeniköy Muhtarı Eşref Yılmaz ile vatandaşların katıldığı etkinlik, halk oyunları gösterileri ve pilav ikramıyla sona erdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !