Yenipazar'da Turizm Ve Tanıtım Çalışmaları

Haber Tarihi : 31.05.2016 17:52:55 Bilecik’in Yenipazar İlçe Belediye Başkanı İlhan Özden, ilçenin tarihi, turistik ve kültürel güzelliklerini anlatarak bunların tanıtımı konusunda yaptıkları çalışmaları açıkladı.
A +   A -

Özden, yapmış olduğu açıklamada, Yenipazar’ın tarihi, doğası, kültürel zenginliklerini, yöresel lezzetlerimizi tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak yolunda yapmış oldukları çalışmalardan olumlu sonuçlar almaya başladıklarını söyledi.

Yenipazar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Harmankaya Kanyonu, Su Uçtu Şelalesi ve Süzmen Göleti gibi doğal güzellikleri içerisinde barındığı ifade eden Başkan Özden;

"Saklı kalmış cennet Yenipazar’ı bacasız sanayi turizme kazandırıp her geçen yıl daha fazla yerli ve yabancı turistin gelip görmesini amaçladık ve bu amaçla İzmir Travel Turkey, İstanbul EMİT ve Ankara Travel Expo gibi turizm fuarlarında yer alıp öncelik olarak ilçemizi tanıttık. Bu tanıtımlar dört gün boyunca sürdü. Öncelikle diğer katılımcı illere ve fuarları ziyaret eden insanlara ulaştığımız bu fuarlarda seyahat acente yetkilileri, turizm tanıtım dergilerinin editörleri ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileriyle iletişime geçip turizm konusunda bilgilerimizi arttırıp dağcılık ve doğa severler kulüpleriyle bağlantılar kurmaya çalıştık. Bu yorucu çalışmalar sonunda emeklerimizin karşılığını Zirve Dağcılık Kulübünden bir grup doğa sever ilçemizde konuk etmekle almaya başladık. Bu ziyaret sırasında doğa severler hem Yenipazar’ın güzelliklerine hayran kalmış hem de halkımızın ve esnafımızın sıcakkanlı, misafirperver davranışları onları çok etkilemiştir. Zirve Dağcılık Kulübü ilçemize tekrar geleceklerinin sözünü verdiler ve Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinden daha kalabalık bir grupla 29 Mayıs 2016 günü ilçemizde doğa yürüyüşü ve köy kahvaltısı yapmaya geldiler" dedi.

KONAKLAMA SORUNUNU ÇÖZDÜK

Yenipazar’ı turizmle birlikle geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçladıklarını, ilçede eksik bulunan konaklama yeri konusunda da gerekli girişimleri yaparak ve BEBKA destekli Yenipazar Turizm Faaliyetleri Geliştirme Projesi kapsamında bu sorunu çözdüklerini anlatan Başkan Özden, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"İlçemizin en önemli eksiklerinden konaklama sorunu çözdü. Otel yapımıyla beraber konaklama sorununu da bu sayede çözen belediyemiz, geçtiğimiz haftalarda İzmir’den gelen ve Bolu’nun Göynük ilçesine giden büyük turist kafilesini ilçemizde ağırladıktan sonra yine Ukrayna´dan gelen 6 kişilik bir başka turist kafilesini de otelimizde 1 gece konakladı. Turist grubu Harmankaya Kanyonda kamp kurdular ve başta Yenipazar halkının sıcak karşılamalarından ve güler yüzlerinden çok etkilendiler. Gittikleri yerlerde ilçemizi ve insanlarımızı anlatacaklarını söyleyen turistlerin bu memnuniyetleri, halkımızın onlara karşı samimi davranışlarıyla daha çok artacaktır. Böylelikle ilçemizin yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasına büyük katkı sağlayacak bu tür ziyaretlerin önümüzdeki zaman içerisinde artacağını ümit ediyoruz. Eskişehir, Göynük ve Taraklı turizminin bir ayağının da Yenipazar olmasını amaçladığımız bu yolda ilçemize gelecek olan turistlerle başta Yenipazar esnafının ekonomik kalkınmasını, ilçemizin sosyal ve kültürel değerlerinin daha da artmasını ve tüm dünyanın Yenipazar’ı tanır hale gelmesini istiyoruz."