Yiğitler Bozüyük'te Er Meydanında Hünerlerini Sergiledi

Haber Tarihi : 05.08.2018 12:40:16 Bilecik’in Bozüyük ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen güreş festivali renkli görüntülere sahne oldu.
A +   A -

Bozüyük Belediyesi Altın Kemerli 2. Karakucak Güreş Festivali Kapalı Spor Salonunun önündeki çim sahada düzenlenen güreş müsabakaları ile devam etti. Dünyaca ünlü milli güreşçilerin katıldığı festivalde Bozüyüklüler gün boyu ata sporumuz güreşi ustalarından izleme fırsatı buldu. Türkiye Karakucak Yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan festivalde müsabakalar toplam üç kategoride düzenlendi.

Er meydanında ilk olarak minik güreşçiler ter dökerken ardından yıldızlar kategorisi ile devam eden festival büyüklerin gösterileri ve sonrasında düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Bozüyük Belediyesi Dünya ve Avrupa şampiyonlarını ağırlayarak başarılı bir organizasyona daha imza atarken Rıza Yıldırım Altın kemerin sahibi olmaya hak kazandı.

Festivalde konuşan Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı “Güreş bizim ata sporumuzdur. Güreş, Türk’ün cengaverliğinin mindere, çimene yansımasıdır. Aynı zamanda çok asil bir spor dalıdır. Her ilçeden, her köyden, her mahalleden nice yiğitler çıktı. Uluslararası alanda dünya meydanlarında bayrağımızı spor adına ilk defa pehlivanlarımız dalgalandırmıştır. Bu pehlivanların sırtını sadece ölüm yere getirmiştir. Bu festival ile; ata sporumuz olan güreşi canlandırmak, yapılacak müsabakalarda yeni yetenekler keşfederek güreş camiasına kazandırmak istiyoruz. İstiyoruz ki ata sporumuz güreş ilçemizde de hak ettiği saygın yerine tekrar kavuşsun. Ayrıca bizleri bir araya getiren bu er meydanı gençlerimize hayatı da öğretir. Hayatın içerisinde yenmek kadar yenilmenin de olduğunu, aslında insanın sadece başarıya odaklı olmasının yanlış olduğunu, insanın kimi zaman düşen, kimi zaman kalkan bir varlık olduğunu öğretir” dedi.Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’nın konuşmasının ardından söz alan Kaymakam Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Kaymakam Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, TV programcısı Ömer Döngeloğlu, Bozüyük TSO Başkanı Buğra Levent, Güreş Ağası Mehmet Bayram, Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, belediye meclis üyeleri ve belediye başkan yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Mesut Çetin, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, bazı kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve güreş severler katıldı.

Festival, müsabakaların bitiminde yapılan ödül töreni ve plaket takdiminin ardından sona erdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !