Haber Tarihi : 24.08.2016 10:56:53

Bilecik Kızılay'dan Kurban Bayramı Açıklaması

Türk Kızılay’ı Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar, yaklaşan Kurban Bayramı önceki vekalet kurban çalışmaları hakkında bilgi verip vatandaşlara bağış çağrısında bulundu.

Çınar, Türk Kızılayı’nın 2007 yılından beri Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası düzenlediğini belirttı. Selami Çınar, "Ülkemizdeki ve dünyanın dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılay’ı, kurban etlerini de binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanacak model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece kurban döneminde değil, yıl boyu ete kavuşacak” dedi.

"Amacına uygun kuralına uygun"

Türk Kızılayı’nın “Kurbanda Kızılay Modeli” sayesinde hayırseverlerin kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek olduğunu belirten Türk Kızılayı Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar, “Bu çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu’nun modern kombinalarında vekalet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramının ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik edecek. Kurban etlerinden elde edilecek kavurma, konserve haline getirilerek 800 gramlık teneke kutulara konulacak. Kavurma konserveleri Türk Kızılay’ı Şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kurban döneminin ardından Türk Kızılay’ı, her vekalet sahibine bir teşekkür belgesi ile birlikte bir kutu kavurma konservesi ve süreci anlatan bir DVD gönderecek” ifadelerini kullandı.

"İyilik sınır tanımıyor"

Türk Kızılayı’nın iyilikte sınır tanımayacak olduğunu belirten Çınar, “Hayırseverler Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bangladeş, Pakistan, Kırgızistan, Filistin, Suriye, Etiyopya, Somali, Senegal, Nijer, Moritanya, Çad ve Orta Afrika’daki ihtiyaç sahipleri için de Türk Kızılayı’na kurban vekaletlerini verebilecek. Hayırseverler, yurt içi 1 hisse kurban vekalet bedeli olarak 740 TL öderken, yurt dışı kurban vekalet bedeli için de 475 TL ödenecek. Kurban ibadetlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar; Türk Kızılay’ı Bilecik Şubesi’ne, bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini kullanarak vekâletlerini verebilecekler. Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek olan vekalet sahipleri, 4 taksit imkanından da yararlanabilecekler” dedi.