Haber Tarihi : 04.02.2019 16:27:55

Bilecik'te 'Kanserde Farkındalık' Konferansı

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, gençleri sebze ve meyve yemeleri konusunda uyararak, "Sebze ve meyve yetersiz almak da kanserin ortaya çıkmasını sağlan hususlardan bir tanesidir. Ayrıca sigara ve alkole karşı irademizi güçlendirmemiz gerekir "dedi.

Bilecik’te 4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 3 konu başlık altında “Kanserde Farkındalık” adlı konferans verildi.

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen programa Bilecik Valisi Bilecik Şentürk, Bilecik İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu ve kurum müdürleri katıldı.

Saygı duruş ve İstiklal Marşının ardından başlayan programda açılış konuşması yapan Bilecik Valisi Bilecik tarımsal ürünler bakımından iddialı bir il gerek sebze gerek meyve yetiştiren burada özel illerden bir tanesi. Dolayısıyla biz de sebze meyve yetersizliğinden kaynaklı bir hastalık çıkmamalı. Bir diğeri hareketsizlik diğer unsurlar alkol ve sigara u da bizim hayat kalitemizi düşüren şeyler. Burada da işin sırrı kendinizi kaptırmamakta. Özellikle gençlere seslenmek isterim alkol ve uyuşturucuya başladıktan sonra geri adım atabilmek çok zor bir şey. Biz zor bir mücadele veriyoruz bırakılması noktasında ama belki de birilerine de bıraktırarak başarı gösteriyoruz. Fakat yeni kişilere başlamasını önlemediğimiz takdirde başlamış kişilerin bırakması tek başına yeterli değil. Özellikle gençlere seslenmek isterim alkol ve uyuşturucuya başladıktan sonra geri adım atabilmek çok zor bir şey. Biz zor bir mücadele veriyoruz bırakılması noktasında ama belki de birilerine de bıraktırarak başarı gösteriyoruz. Fakat yeni kişilere başlamasını önlemediğimiz takdirde başlamış kişilerin bırakması tek başına yeterli değil” şeklinde konuştu.

“Sigara ve alkole karşı irademizi güçlendirmemiz gerekir”

Konuşmasının devamında sigara ve alkole karşı iradenin güçlenmesi gerektiğini ifadede eden Şentürk, “Sigara ve alkole başlamak devam etmek bu insan iradesinin özellikle başlama konusunda irademizi güçlendirmemiz lazım. Böyle büyük bir illet karşısında ne kadar harcama yaparsak yapalım bu illeti ortadan kaldıramıyoruz. Ama bu illete bulaşma noktasında bakın illet diyorum çünkü her hastalık bir illet bir dert hem o hastalığa yakalanmak için hem yakın aile, sevenleri için kötü bir dert, bir hastalık bu. Onun için önlemimizi hep birlikte alalım diyorum. Bu konuda bir bilinç oluşması bakımından bu toplulukla buradaki kitleyle beraber bir sözleşelim burada olur mu? Bunun rehberliğini yapalım. Az önce saydığımız noktada kanserle mücadelede atılacak adımlar noktasında bu sadece hastalığı ve kanseri değil bakın hepimizin yakın çevresini, sevdiği insanları etkileyecek bir husus. Bu konuda ortak bir bilinçle hareket edelim. Çevre olarak hepimiz onlara yardımcı olalım” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan konuşmanın ardından Hematoloji Uzmanı Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü çalışanı Duygu Işık, "Günümüzde Kanser", "Serviks Kanseri Taraması ve Önlemi", "Kanserle Yaşamak" adlı konuları slayt şeklinde katılımcılara anlattılar. Program sonunda katılımcı doktorlara sertifikaları verildi.