Haber Tarihi : 26.01.2018 17:48:59

Bilecik'te Zeytin Dalı Harekatı'nda Şehit Olanlar İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Bilecik’te Cuma namazı sonrası, Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Bilecik merkez Kayı Boyu Camii’nde Cuma namazı sonrası Bilecik Sivil Dayanışma Platformu (BİSİDAP) tarafından düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. İl Müftüsü Necati Akkuş tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazı sonrası BİSİDAP adına açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Selöz, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridoruna karşı Türkiye’nin başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’, emperyalizmin bölge halklarını çatıştırma ve kirli menfaatleri için Müslüman coğrafyayı ve insanları kullanma stratejilerine karşı atılmış antiemperyalist bir adım olduğunu belirtti.

Selöz, "Elbette kimse savaş istemez, hep barış içinde yaşamak ister. Fakat emperyalizmin bu kirli stratejisi Amerika ve İsrail’in bölgemizdeki terör ortamının müsebbibi olması gerçeğini de ortaya koymaktadır. Özellikle bölgenin demografisiyle oynayan, kalabalık nüfus hareketlerini tetikleyerek bölgeleri insansızlaştıran ve terör örgütlerine alan açan emperyalizmin taşeronlarına karşı yapılan ‘Zeytin Dalı Harekatı’, PKK’nın uzantısı PYD’nin Afrin’deki kanlı iktidarının da inşallah sonunu getirecektir. Biz oyunu hep beraber izledik artık herkes tarafından emperyalist bir oyun olduğu gerçeği bilenen DAEŞ’le mücadele adına terör örgütü olma özelliği gizlenmek istenen PYD’nin bölge insanına karşı uyguladığı baskı ve şiddeti sonlandırmasını beklediğimiz harekâtın aynı zamanda zorla terör kamplarına kaçırılan çocukların ve ailelerinin özgürlüğü, PKK-PYD tarafından sürülen diğer toplulukların da yurtlarına kavuşmaları anlamına gelecektir" dedi.

"15 Temmuzda takındıkları tavrın bir benzerini de Afrin operasyonunda görüyoruz"

Ahmet Selöz, emperyalistler, terör örgütlerine vekalet vermiş ve bölgenin altını üstüne getirdiğini hatırlatarak, "Bu gerçeğin en büyük sebebi, yeni bir paylaşım savaşıdır. Aynı zamanda kapitalizmin istediği toplumları oluşturmak için geçen yüzyıl yine emperyalistler tarafından çizilen sınırların değiştirilmesi, bugünkü sınırlar içinde birlik içinde yaşayan etnik, dini ve mezhebi yapıların parçalanması ve nihayet insanların emperyalizmin çıkarlarına hizmet edecek şekilde köleleştirilmesi amaçlanmaktadır. Terör örgütleri tam da bu noktada devreye girmektedir. Her terör örgütü bu yeni sistemin tetikçisi ve taşeronudur. Artık herkes tarafından bilinen PKK-PYD koridorundan geçen DAEŞ resmi bölgedeki stratejinin sahiplerini de deşifre edecek niteliktedir. Bu yönüyle bakıldığında, Zeytin Dalı Harekatı yeni deşifrelerin de kapısını aralayacaktır. Özellikle ABD tarafından terör örgütüne DAEŞ bahanesiyle verilen silahların gerçek amacının ortaya çıkarılması bunun ilk ayağını oluşturacaktır. Bu silahların o bölgeye neden yığıldığını herkes biliyor. Yukarıda deşifre ettiğimiz DAEŞ kurgusu parçalandığına göre, hala silah veriliyor olması ve terör örgütü üyelerinin bizzat ABD tarafından askeri eğitime tabi tutulmaları başta ülkemizin istiklali ve istikbali olmak üzere bölge halklarının geleceğini tehdit ettikleri aşikardır. Batı ülkelerinin 15 Temmuzda takındıkları tavrın bir benzerini de Afrin operasyonunda görüyor ve zeytin dalı operasyonun ne kadar doğru bir müdahale olduğunu bir kez daha anlıyoruz. FETÖ, DAEŞ ve PKK-PYD aynı kirli yapının taşeronlarıdır. 15 Temmuz gibi bir ihaneti yaşamış bir ülkenin bu oyuna karşı tedbir alması, operasyon yapması kadar normal bir şey yoktur. Biz sivil toplum kuruluşları olarak sonuna kadar bu hakikati söylemeye gerekirse fiilen de rol almaya devam edeceğiz. Millet olarak bu toprakların mayasına güveniyor bir ve beraber olduğumuz biliyoruz. Irak ve Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen bu yapının birliğimizi ve beraberliğimizi hedeflediğinin de bilincindeyiz" dedi.

"Münbiç’te Rakka’da kimseden izin almadan kim ne der diye düşünmeden gerekeni yapacaktır"

Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Selöz son olarak Bütün bölgenin hafızası konumundaki Türkiye’nin birliği ve beraberliği, ümmet için, mazlum halklar için bir umut olduğunu anlatarak, "Bütün bölgenin hafızası konumundaki ülkemizin birliği ve beraberliği, ümmet için, mazlum halklar için bir umuttur. Bu umudun korunması adına yapılan Zeytin Dalı Harekatı’nı Bilecik Sivil Toplum Kuruluşları olarak her şart ve durumda sonuna kadar olarak destekliyoruz ve diyoruz ki Zeytin Dalı operasyonu zalime ve kirli işbirlikçilerine karşı mücadelemizin ilk ayağıdır bütün dünya bilmelidir ki biz daha yeni başlıyoruz içindeki hainlerden arındırılmış şanlı ordumuz gerekirse Münbiç’te Rakka’da kimseden izin almadan kim ne der diye düşünmeden gerekeni yapacaktır. Bu vesileyle Zeytin Dalı Harkekatı başladığı günden bu yana şehadet şerbetini içen kahraman askerlerimize ve PKK-PYD saldırılarında şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor. Cephede savaşan askerlerimizin Allah yar ve yardımcıları olsun" dedi.

Açılan pankartlar dikkat çekti

Öte yandan yapılan açıklamada toplanan kalabalığa BİSİDAP üyeleri tarafından Türk bayrağı dağıtılırken, bazı platform üyelerinin ellerinde "Dosta zeytin, düşmana zeytin dalı", "Savaş Türk için düğün, düşman için esarettir" yazılı pankartlar açtılar.

Açıklama sonrası grup olaysız bir şekilde dağıldı.